BASINDAN YAZILAR
Bireysel Emekliliği Promosyona Konu Edip Ayağa Düşürmeyin / Noyan Doğan - MuhasebeTR

Bireysel Emekliliği Promosyona Konu Edip Ayağa Düşürmeyin / Noyan Doğan

 

ÜLKE tasarruflarını arttıracak tek sistem olarak görüyoruz.

Bunun için üç yıldır da devlet, her kişinin yatırdığı her paraya yüzde 25 katkı yapıyor. 50 milyar TL’ye yakın fon birikimine ulaşıldığından, bu fonların ekonomiye uzun vadeli kaynak yarattığından bahsediyoruz. Ufacık bir şikayet olsa hemen düzenleme yapıp, aksayan tarafı düzeltiyoruz. Tüm çalışanları sisteme katmaya hazırlanıyoruz, sorun çıkmasın diye de kılı kırk yarıyoruz. Hatta kıdem tazminatını bile bu sistemde mi değerlendirsek diye tartışıyoruz. Özetle, bireysel emekliliğe ülke olarak ayrı bir önem veriyor, farklı bir konuma koyuyoruz. Hal böyleyken, bireysel emekliliği promosyona konu edip, sistemi ayağa düşürmenin ne anlamı var?


BİR MOTOSİKLET, İKİ TELEFON


‘Bu da nereden çıktı?’ diyeceksiniz. Anlatayım. Önce bir-iki kere radyo reklamında duydum ama pek ihtimal vermedim. Geçenlerde ise gazetede reklamı görünce açıkçası şaşırdım. Bahar kampanyası başlığı altında, “bireysel emeklilik yaptıranlar arasında yapılacak çekilişle bir kişiye motosiklet, 5 kişiye telefon, 10 kişiye tablet verilecek” diye yazıyordu. Yine inanamadım, bir de ilanı veren şirketin internet sitesine girip, baktım; maalesef doğru. Büyük ekran televizyon alana küçük ekran şu kadar indirimli ya da buzdolabı alana elektrik süpürgesi şu fiyata veya da kanepe alana cep telefonu bedava gibi... Bireysel emekliliğe bakış böyle mi yani? Bu kadar mı basit?


Üstelik bunu yapan, kamuya ait bir şirket. Hadi, adını da vereyim, Vakıf Emeklilik. Açıkçası üzüldüm. Hem bireysel emeklilik gibi ayrı konuma oturttuğumuz bir sistemin bu şekilde basitleştirilip ayağa düşürülmesine, hem de bunu bir kamu şirketinin yapmasına üzüldüm. Bir adım daha ileri gideyim. Gazetede ilanı okurken, yanımda bir bankacı dostum vardı, hatta ilanı da bana o gösterdi ve aynen şu yorumu yaptı: “Senin BES’ciler belli ki satamıyorlar, promosyona başlamışlar.” 


DEVLET DESTEĞİ YETMİYOR MU?


13 yıldır bu sistemi nasıl anlatıyoruz? Emeklilik sistemidir, uzun vadeli bakılması lazım, bugün girip, yarın çıkılması doğru değil diyoruz. Eğer siz, ‘bireysel emekliliğini benden yaptır, çekilişe katıl, kazan’ derseniz ve kişiler de bunun için sisteme girerlerse –ki, istediğiniz o- çekiliş bittikten sonra kazansalar da kazanmasalar da çıkıp, giderler. Gidene, ‘niye çıkıyorsun?’ diye de soramazsın. Çünkü alırken hediye vaadiyle almışsın. 


Tüm bunları geçtim, Allah aşkına, birey emekliliğin satılması için bir motosiklet, iki cep telefonuna ihtiyaç mı var? En büyük desteği, yüzde 25 katkı yaparak devlet veriyor zaten. Önümüzdeki dönemde de yine devletin desteği ile tüm çalışanlar otomatik olarak sisteme alınacak. Yani bunlar yetmiyor da, vatandaş iki telefon, bir tablet için mi sisteme girecek? Girse kime, ne hayrı olacak?


Hadi şunu anlarım: Emeklilik sistemidir, giren kişilere hobi kulüpleri, sosyal güvenlik desteği hatta sağlık desteği gibi yine emekliliğe yönelik ek bazı hizmetler verilebilir ki, bunun hemen hemen tüm emeklilik şirketleri zaten yapıyor. Kimse kusura bakmasın ama bana göre diğeri, sistemi ayağa düşürmekten başka bir şey değil. O nedenle de bu tür uygulamalara önce Hazine’nin sonra da diğer emeklilik şirketlerinin karşı çıkması gerekir.
 

(Hürriyet | 30.05.2016)

GÜNDEM