BASINDAN YAZILAR
Faiz İndirimi Tüketiciye Yarar - MuhasebeTR

Faiz İndirimi Tüketiciye Yarar

 Murat Çetinkaya Merkez Bankası Başkanlığı görevini devralır devralmaz, ilk faiz sınavını da veriyor. Bugün çıkacak faiz kararı tüm taşıt ve konut faizlerini etkileyecek

Merkez Bankası'nın yeni Başkanı Murat Çetinkaya, görevi devralır devralmaz ilk faiz kararını verecek. Merkez Bankası (MB) Başkanlığı görevini dün Erdem Başçı'dan devralan Çetinkaya, bugün gerçekleştirilecek Para Politikası Kurulu'na başkanlık edecek. Piyasalar toplantıya kilitlenirken; buradan faiz indirimi kararı çıkmasına da kesin gözüyle bakılıyor. Ağırlıklı olarak tahminler faiz koridorunun üst bandında 0.25- 0.50 puanlık indirim ihtimali üzerinde yoğunlaşıyor. Hatta üst bantta 0.75 ya da 1 puan indirim olabileceği yönünde yorumlar da yapılıyor. Piyasalarda faizde indirim beklentisi de üst seviyeye çıktı. Öte yandan enflasyon ve diğer makro veriler faiz indirim kararının çıkmasını kolaylaştıracak. Çıkacak faiz indirimi vatandaşa da yansıyacak. MB'nin olası indiriminin ticari kredilere nasıl yansıyacağı merak ediliyor.

GÖZLER TOPLANTIDA
Tüketiciler, özellikle indirimin, bir süredir ortalama yüzde 1.20-1.25 gibi son yıllara göre yüksek oranda seyreden konut kredisine nasıl yansıyacağı üzerine odaklandı. Konut kredisi faizlerinin düşmesi tek başına MB'nin faiz indirimine bağlı değil. Ancak uzmanlar, indirim kararı verilmesi halinde, şu an yüzde 1.13 olan konut kredisi faizlerinin yaz aylarında yüzde 1'in altını görmesini çok güçlü bir olasılık olarak değerlendiriyor.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 20.04.2016)

GÜNDEM