RSS | Sitene Ekle | Giriş Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Asgari Ücret 2014 | 2014 Asgari Geçim İndirimi | Reklam | Bize Ulaşın    


YMM Cevdet Akçakoca
Neden Bağımsız Denetim? (1)
(22.10.2014)
Kuyumculuk Muhasebesi ve İşlemleri

MUHASEBECİLERE VE MALİ MÜŞAVİRLERE ÖZEL İNTERNET SİTESİ DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ

ÜCRETSİZ ÜYELİK

Ücretsiz üye olun,
güncel bilgiler e-posta adresinize gelsin.

 
E-Posta Adresiniz:

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

Asgari Ücret 2014
Asgari Geçim İndirimi 2014
Basından Yazılar
E-Kitaplar
İstirahatli / Raporlu İşçinin Bildirimi
Fazla Mesai Ücreti Hesaplama
Kıdem Tazminatı Fonu
Pratik Bilgiler 2014
Güncel Mevzuat
Soru-Cevap
Tek Düzen Hesap
    Planı
Vergi Takvimi 2014
Videolu Soru-Cevap
    (Yeni)
Yazarlarımız

 SON YAZILAR
  STOKLARIMIZ TÜKENDİ! 550 Konuda Vergi ve Muhasebe Uygulama Rehberi

  İş Kazasını ‘Çalışan Temsilcisi’ Önleyecek!

  İşçi İş Güvenliği Mevzuatına Uymazsa Haklı Fesih İle İşveren İşten Çıkarır /Ne Zaman Emekli Olurum Sorularınız

  Emeklilik Yazı Dizisi - 3: Erkek Memurların Emekli Sandığı’ndan Emeklilik Şartları

  Doğum Borçlanması Yaşı Değiştirir Mi?

  Bağ-Kur'dan Gün Borçlanması Yapılabilir Mi?

  Neden Bağımsız Denetim? (1)

  6552 Sayılı Torba Yasadan Yararlananları Bekleyen Tehlikeler

  İthalat İşlemlerinin Muhasebeleştirilmesi

  Borçlar Kanunu, Ticaret Kanunu ve Vergi Usul Kanununda Fatura İle İlgili Düzenlemeler

  Meslek Mensupları İçin Geleceğin İpuçları: Yeni Orta Vadeli Program

  KDV Değişikliği Tablosu - 2

  Batık Alacaklar Vergiden Düşülebilir

  Stajyer Kadroların Dörtte Biri İşi Biliyor


BASINDAN YAZILAR
Ekrem SARISU - SSK’lı Ek İş Yapabilir » Muhasebe TR


06.10.2007

25 Yıl Prim 53 Yaş Şartıyla Emekli Olacaksınız

Soru: 15.09.1969 doğumluyum 01.10.1987’de sigortalı oldum daha sonra 01.07.1993’de Bağ-Kur’a kaydoldum. Fakat sigortalıyken 370 gün prim ödemem var. Bağ-Kur’lu olduktan sonra bugüne kadar kesintisiz primimi ödüyorum 14 yıllık Bağ-Kur’luyum. Sigortalı olduğum sürenin faydası olur mu? Onu Bağ-Kur’a aktarmalı mıyım ve sigortalıyken ödenmemiş primleri ödemeli miyim? Ne zaman emekli olabilirim?

Sedat ALTINAY / Muğla

Cevap: SSK ile Bağ-Kur hizmetlerinizi birleştireceğinizden, 370 gün SSK priminiz faydası olacağı şüphesiz. 01.06.2002 tarihi itibariyle sizin gibi; Bağ-Kura 25 tam yıl prim ödeme süresini doldurmaya 14 tam yıldan fazla 15.5 tam yıldan az süre kalanlar, 25 tam yıl prim ödeme ve 53 yaş şartlarıyla emekli olabiliyor. 9 yıl 9 ay daha prim ödeyerek 15 yıl 3 ay olan prim ödemenizi 25 tam yıla çıkartmanız şartıyla, 53 yaşınızı dolduracağınız 15.09.2022 tarihinde emekli olabilirsiniz.

 

İtibari Hizmet Sigortalılık Süresini Artırır

Soru: Erzurum’da LPG sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın tüp imalat fabrikasında çalışmaktayım. Fabrikamızda LPG tüplerinin imalatını yapmaktayız. İşyerimizde 16 kg sacı presleme işçiliği var. Metal kaplama (çinko alüminyum) karışımı ve boyama işlemi var. Torna ve freze işçiliği yapılmaktadır. Bizim iş yerimizin ağır ve tehlikeli işyeri sınıfında olup olmadığını öğrenmek istiyorum. İşveren iş yerine ve işçilere ödemiş olduğu SSK primlerini ağır ve tehlikeli işler grubuna giren SSK primi üzerinden ödüyor. Ağır ve tehlikeli işyerlerinde çalışan işçiler aynı işyerinde 20 yıl çalıştı mı emekli olabiliyormuş doğru mudur?

Ömer ÇAYIR / Erzurum

Cevap: SSK’nın Ek 5. maddesinde sayılan zehirli ve tehlikeli işyerlerinde çalışanlar her 360 gün çalışmasına karşılık 90 gün itibari hizmet süresi kazanır. İtibari hizmet süresi sigortalılık süresine eklendiğinden, bu işlerde fiilen 20 yıl çalışan 5 yıl itibari hizmet süresi kazanacağından, sigortalılık süresi açısından 25 yıl çalışmış gibi işlem görür. İtibari hizmet süresi emeklilik için aranan yaş haddinden de düşer ve sigortalının yaş açısından daha erken emekli olmasını sağlar. Örneğin, 48 yaşında emekli olacak biri, bu işlerde fiilen 20 yıl çalışarak 5 yıl itibari hizmet süresi kazanmışsa, bu süre 48 yaşından düşüleceğinden, sigortalı 43 yaşını doldurduğunda emekli olabilir. Zehirli, patlayıcı, yanıcı ağır ve tehlikeli işlerde çalışanlar için işveren fazla prim öder. İş verenizin fazla prim ödediğini belirttiğinize göre, işyeriniz bu sınıfa giriyor demektir. Ancak en doğru bilgiyi, işyeri sicil numaranızla birlikte SSK İL Müdürlüğünden öğrenebilirsiniz.

 

SSK’lı Ek İş Yapabilir

Soru: Kamuda işçi olarak çalışıyorum ek iş olarak kendime işyeri açmak istiyorum kendi üstüme işyeri açabilir miyim?

Hilmi Demir-İstanbul

Cevap: Eğer İş Akdinizde aksine bir hüküm yoksa İşçi statüsünde çalışanların ek iş yapmalarında bir sakınca yok. İşyerini üstünüze yapabilirsiniz. Ancak, sigortanıza bir gün bile ara verseniz, Bağ-Kur sigortalısı olma zorunluluğuz doğar.

 

Emekli Aylığını Kestirmeden Çalışırsa Destek Primi Ödemek Zorunda

Soru: Emekli olarak bir şirkette 6 yıldır sırf gece SSK’sız olarak çalışıyorum. İşveren SSK’lı olmamı bir türlü kabul etmedi. Ve bana emekli SSK’sız çalıştığın için kaçak çalışmış bulunmaktasın diyor. Ve işten ayrıl demekte. Bana tazminatsız git diyor. Ayrıldığımda nasıl bir durumda tazminat alabilirim?

Göksel ÜSTÜN / İstanbul

Cevap: Emekliler iki şekilde çalışabilir.1) Emekli aylığını kestirir ücreti üstünden normal çalışanlardan kesilen prim ve vergi kesintileri yapılır. Bu durumda işten ayrıldığında emekli aylığı yeniden hesaplanır. Çalışmaları dikkate alınacağından ve aylık hesabında refah payından pay verileceğinden yeni aylığı eski aylığından daha yüksek olur. 2) Emekli aylığı kestirmez. Ancak, kendisine hiç faydası olmayacak olan Sosyal Güvenlik Destek primi öder. Yani hem emekli aylığı, hem ücret alır.

Siz ikisini de yapmadan bir anlamda kayıt dışı çalışmışsınız. Tespiti halinde işveren cezalı duruma düşer. Kayıt altında çalışmış olsaydınız ayrılırken kıdem tazminatı da alırdınız. İşverenle görüşüp uzlaşarak çözmeye çalışın. Yanaşmazsa tazminat alabilmeniz için, çalışmalarını mahkeme yoluyla kanıtlamak zorundasınız. 

 

Yetim aylığı sosyal güvenlik kurumuna göre değişiyor

Soru: 2000 yılında emekli sandığından emekli oldum. Vakıflar bankasından 1981 yılında emekli olan babam, 2003 yılında vefat etti. Anneme ve bana aylık bağlanması için vakıflar bankasına yapmış olduğumuz müracaat neticesinde, anneme aylık bağlandı. Emekli olduğum gerekçesiyle bana bağlanmayacağı söylendi.  Geçen günkü bir yazınızda ayrı sandıklardan yetim aylığı alınabileceğini yazmıştınız. Babamdan yetim aylığı alabilir miyim?

A.A-İstanbul

Cevap: Bankalar, sigorta ve reasürans şirketleri, ticaret odaları, sanayi odaları ve borsaların Vakıf emekli Sandıkları(özel bankaların emekli sandıkları) SSK statüsündedir(tüzüğünde özel bir düzenleme yoksa). Sosyal güvenlik kurumlarına tabi olarak çalışanlara ve bu kurumlardan kendi çalışmalarından dolayı gelir ve aylık alan bekar, evlenmiş olsa da boşanan veya dul kalan kız çocuklarına, ana ve babalarından dolayı yetim aylığı bağlamaz.

Kendi çalışmanızdan dolayı emekli sandığından aylığı aldığınızdan, babanızdan dolayı yetim aylığı bağlamamışlar. Yapılan işlem doğru. Yazımda okuduğunuz farklı bir olay. Sizin durumunuz tersi oldaydı, yani; siz Vakıflar Bankası emekli sandığından, babanızda emekli sandığından emekli olsaydı, Emekli Sandığından yetim aylığı alabilirdiniz. Emekli sandığı; sandığa bağlı olarak çalışan veya sandıktan emekli aylığı alanlara yetim aylığı bağlamaz. Diğer sosyal güvenlik kurumlarına bağlı olarak çalışan veya bu kurumlardan emekli aylığı alanlara yetim aylığı bağlar.  Zaman zaman yazılarınıza da yansıttığımız  farklı uygulamalar, Ülkemizde kanunla kurulu üç sosyal güvenlik kurumu(SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) ve SSK nın geçici 20 nci maddesince kurulan Vakıf Emekli Sandıklarının farklı düzenlemelerinden kaynaklanmaktadır.

Kaynak: Posta Gazetesi