BASINDAN YAZILAR
Yıllık İzni 4 Gün Artırın - MuhasebeTR

Yıllık İzni 4 Gün Artırın

 İşçiler dikkat! İzin süresini 4 güne kadar artırma imkanı var. TAKVİM senelik izne çıkacaklara püf noktalarını hatırlatıyor

Yaz geldi, yıllık izinler başladı. İşçilerin yıllık iznini 4 gün artırması mümkün. Pek fazla bilinmeyen bu hakkın adı, yol izni. Yıllık izninde işyerinin kurulu bulunduğu il sınırları dışına çıkan çalışana, talep etmesi halinde 4 güne kadar yol izni veriliyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, yol izni kullanan çalışanın şehir dışında olduğunu belgelemesi gerekliliği. Yol izni alıp, şehir dışına çıkılmazsa, işveren çalışanın işine tazminatsız olarak son verebiliyor. Bir de yol izninin ücretsiz olduğunun da göz ardı edilmemesi gerekiyor.

PARASI ALINIYOR
İşçiler, deneme süresi dahil en az 1 yıl çalıştığında ücretli yıllık izne hak kazanıyor. 5 yıla kadar (5 yıl da dahil) yıllık ücretli izin hakkı 14 gün. Bu süre, kıdeme göre artıyor. 18 yaş ve altındaki çalışanlar ile 50 ve üstü yaştaki çalışanların izin süreleri, kıdemleri ne olursa olsun 20 günden az olamıyor. Ayrıca izin dönemine denk gelen resmi tatil ve haftalık izinler de bu sürelere ilave ediliyor. Örneğin; 14 gün izni olan bir kişi, 2 pazar günü de bu sürede geçerse, 16 gün izin kullanıyor. Bazı işyerlerinde izinlerin tamamı kullandırılamıyor. Bu izinlerin yanması diye bir durum yok. İş sözleşmesinin, herhangi bir nedenle sona ermesi halinde işçi izinlerin parasını son brüt maaşı üzerinden alıyor.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 30.06.2015)

GÜNDEM