BASINDAN YAZILAR
7 Haziran ve Ücret Kesintisi / Cem Kılıç - MuhasebeTR

7 Haziran ve Ücret Kesintisi / Cem Kılıç

 Soru: Bir alışveriş merkezinde vardiyalı olarak çalışıyorum. Pazar günü oy kullanmak için işverenden izin isteyebilir miyim?

CEVAP: Seçme ve seçilme hakkı ve konuyla ilgili diğer kanunlardaki maddeler çerçevesinde oy kullanmak her Türk vatandaşının siyasi ödevidir. Bu çerçevede işverenler işçilerinin oy kullanmasını engelleyemezler.
Yüksek Seçim Kurulu’nun seçmen listeleri askıdan indikten sonra çalışmak için il değiştirmek durumunda kalan işçilere işveren, oy kullanmak için ikametlerinin bulunduğu ile gitmeleri için izin vermek zorundadır. Bu kapsamda işçiye verilen izin süresince, işverenin izinli olunan her gün için yarım ücret ödeme yükümlülüğü bulunmaktadır. İkametgahını Yüksek Seçim Kurulu’nun seçmen listeleri askıdan inmeden önce çalışmak için geldiği ile alan işçilere yalnızca pazar günü ve oy kullanmalarını mümkün kılacak sürelerde izin verilmesi yeterli olacaktır.
Oy Kullanmaya Giden İşçiye Yarım Ücret
Aynı şekilde vardiyalı çalışmalarda, pazar günü oy kullanma süreleri içerisinde işçilerin oy kullanmasını mümkün kılacak şekilde kendilerine izin verilmesi gerekmektedir. Örneğin 08:00  16:00 vardiyasında çalışan işçilerin oy kullanabilmeleri için bölümler halinde işe geç gelmeleri veya işten erken çıkmaları sağlanmalıdır. Bu durumdaki işçilerin ücretlerinde de kesintiye gidilemeyecektir.

 

 

 

MESLEKİ BELGE ZORUNLULUĞU KİMLER İÇİN ZORUNLU OLDU?

Soru: İşyerimde 20 tane duvarcı çalıştırıyorum. Hiçbirinin mesleki eğitim belgesi yok. Şu ana kadar bir sorunla karşılaşmadım. İdari para cezası ile karşılaşabilir miyim?
CEVAP: Çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan mesleklerde mesleki eğitim almayan işçilerin çalıştırılması yasaktır.
Bu durumun tespit edilmesi halinde işverene, mesleki eğitim belgesi olmadan çalıştırılan her bir işçi için 500 TL idari para cezası kesilir.
Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğle birlikte mesleki eğitim belgesi olmadan işçi çalıştırılamayacak mesleklerin bir kısmı belirlendi. Bu mesleklerden bazıları; sıvacı, inşaat boyacısı, duvarcı, betoncu, çelik kaynakçısı. Bu mesleklerde çalıştırılacak işçilerin mesleki yeterlilik belgesi alması zorunluluğu bulunuyor.
2016’ya kadar...
Çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan işlerde tebliğde sıralanan meslek gruplarında çalıştırılacaklardan; ustalık belgesi olanlar, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik eğitim okulları ile üniversitelerin mesleki ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar yeterlilik belgesi almak zorunda değiller.
Bu kişiler dışında olup tebliğdeki mesleklerde istihdam edilenlerin 25.05.2016 tarihine kadar mesleki eğitim aldıklarına dair belgelerini almaları zorunlu.
Sınav, belge teşviği
Tebliğ kapsamında yer alan mesleklerde, 21/9/2006 tarihli ve 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu kapsamında yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olan kişilerin 31/12/2017 tarihine kadar belge masrafı ile sınav ücretinin tamamı, 1/1/2018 tarihinden 31/12/2019 tarihine kadar ise belge masrafı ile sınav ücretinin yarısı işsizlik sigortası fonundan karşılanacak.
İşsizlik sigortası fonundan karşılanan bu desteklerden işçiler bir kez yararlanabiliyorlar.
Dolayısıyla, işverenlerin çalıştırdıkları işçileri bir an önce yönlendirmeleri mesleki yeterlilik kurslarına halinde, bu teşvikten yararlanarak mesleki yeterlilik belgelerini aldırmaları mümkün olabilecek.

(Kaynak: Milliyet Gazetesi | 04.06.2015)

GÜNDEM