BASINDAN YAZILAR
Kız Arkadaşı İle Aynı Evde Kalana Kira Vergisi Mi Var? / Şükrü Kızılot - MuhasebeTR

Kız Arkadaşı İle Aynı Evde Kalana Kira Vergisi Mi Var? / Şükrü Kızılot

 SORU: İstanbul’da Boğaz manzaralı güzel bir evim var. Bu evde iki yıldır bir kız arkadaşımla beraber kalıyorum. Evlenmeyi de düşünmüyorum. 

Geçenlerde kız arkadaşım, “Senin evinde birlikte yaşadığımız için kira vergisi ödeyecekmişsin. Evlenirsek, bu vergiden muafmışsın” dedi. Doğru mu söylüyor yoksa evlenmek için bir senaryo mu yazmış?
T. A - İstanbul

YANIT: Kız arkadaşınız doğru söylüyor. Mal sahibi ile birlikte akrabalarının da aynı evde veya dairede ikamet etmesi, vergiye tabi değil (Gelir Vergisi Kanunu Md.73/3).
Size ait evde kız arkadaşınız da ikamet ettiği için, evinizin emlak vergisi değerinin yüzde 5’i “Emsal kira bedeli” olacak. Bunun yarısını, kız arkadaşınızdan kira almış gibi beyan edeceksiniz. Geçmiş iki yıl için de gelir vergisi ödemeniz gerekiyor.

Farklı illerdeki kira geliri

SORU: Farklı kentlerde konut kira geliri elde ediliyorsa her müstakil gelirin beyannamesi o kentin Maliye’sine verilebilir mi yoksa birleştirilip bir yere mi verilmek zorunda?
Erol ÜNAL - Kayseri  

YANIT: İkametgahınızın bulunduğu yerdeki vergi dairesine değişik illerdeki kira gelirlerinizi toplayarak beyan edeceksiniz.

Kiracı kaçtı bir de vergi mi ödeyeceğim?

SORU:  2013 yılı Şubat ayında evimi aylık 1.500 liraya kiraya verdim. Kiracı bir kaç ay kirayı düzenli ödedikten sonra, Mayıs ayından itibaren hiç kira ödememeye başladı. Ödedim, ödeyeceğim derken 30 Ekim günü evi boşaltıp kaçmış. Ben altı aylık kirayı almadığım halde şimdi bir de gelir vergisi mi ödeyeceğim?
Hasan AKBAŞ - Ankara

YANIT: Kirada “tahsil esası” geçerli. Tahsil etmediğiniz kirayı beyan etmeniz ve vergi ödemeniz gerekmiyor.

26 bin TL’den düşük işyeri kirasına vergi iadesi olur mu?

SORU: Anneme ait bir daire, şirket lojmanı olarak kullanılmakta olup stopaj işyeri tarafından düzenli olarak ödenmektedir. Kira tutarı 930 lira ay, yıllık tutar 11.160 liradır. Annem vergi iadesi alabilir mi? 
Onur BAYKAL - İzmir

YANIT: Anneniz, iş yeri kira geliri 26 bin TL’yi aşmadığı 
için beyanname veremeyecek. O nedenle “vergi iadesi” de alamayacak. Anneniz beyanname verebilseydi 
995 TL vergi iadesi alabilecekti.

Annemin kira gelirinden bakımevi ödemesi indirilir mi?

SORU: Yaşlı ve bakıma muhtaç olan annem, bir bakımevinde 
kalıyor. Her ay fatura karşılığı “konaklama bedeli” ödüyoruz. Konut kira geliri olan annem, bu 
ödemeleri kira gelirinden indirebilir mi?
Seher GÜNTEKİN - Bursa 

YANIT: Olaya, yasanın ruhu yönüyle baktığımızda, indirilebilmesi gerekir. Ancak, Maliye Bakanlığı bu olaya sıcak bakmıyor. Otel, huzur evi ve yaşlılar bakım evi vb. yerleri kira ile oturulan konut olarak değerlendirmiyor ve kira gelirinden indirimini kabul etmiyor. İlginçtir, anneniz başka bir konut kiralasa, onu indirebilecekti ama bakımevindeki konaklama ödemesini indiremiyor. Fıkra gibi..

Kiradaki evin satış bildirimi

SORU: Kira geliri elde ettiğim evimi kiracı boşalttıktan iki ay sonra Ağustos ayında sattım. Beyan verirken sattığımı nasıl bildirmeliyim?
Mine KESKİN - İstanbul

YANIT: Bağlı bulunduğunuz vergi dairesine, kira gelirleriniz ile ilgili yıllık gelir vergisi beyannamesi verirken, bir dilekçe ile de kira aldığınız evi sattığınızı ve mükellefiyet kaydınızın kapatılmasını bildirin.

(Kaynak: Hürriyet Gazetesi | 26.02.2014)

GÜNDEM