BASINDAN YAZILAR
Borçlanmada Kapsam Belli Değil / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Borçlanmada Kapsam Belli Değil / Sadettin Orhan

 Soru: Sadettin Bey, benim annem kanser hastası ve %70 oranında raporlu. Kendisi 1956 doğumlu ve toplamda sadece 54 günlük sigortası var. Sekiz ayrı doğum yapmış. Acaba doğum borçlanmasıyla emekli olma imkanı var mıdır? Malulen emeklilik için nasıl bir yol izlememiz gerekir? Hatice D.

Cevap: Değerli okurum, şu an doğum borçlanması yapabilmek için doğumdan önce sigortalı olmak gerekiyor. Buna göre iki çocuk için dört yıl borçlanma yapılabiliyor. Doğum borçlanmasının kapsamını genişletme yönünde bir çalışma yürütülüyor. Borçlanılacak çocuk sayısı üçe çıkarılacak ve belki de sigorta başlangıcından önceki doğumlar da borçlanma kapsamına alınacak. Fakat detaylar henüz net değil. Annenizin rahatsızlığı sigorta başlangıcından sonra ortaya çıkmışsa 1800 önce ortaya çıkmışsa 3600 günle emekli olabilir. Borçlanma yapabilirse eksik günlerini tamamlamada dikkate alınacaktır. 1800 günü tamamladıktan sonra -sigortalı olduktan sonra hastalanmış olması şartıyla- malulen emeklilik talebiyle SGK'ya başvurabilirsiniz.

İş güvenliği kapsamındasınız

Soru: Sadettin Bey, bir kamu hastanesinde 200 metrekarelik bir alanda ihale ile radyolojik görüntüleme işlemi yapmaktayız. Çalışan sayımız on kişinin altında. Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası kapsamında ne yapmamız gerekir? İş sağlığı ve güvenliği personeli istihdam etmemiz gerekiyor mu ya da yapmamız gereken başka yükümlülükler var mıdır? Özge S.

Cevap: Değerli okurum, tehlikeli ve çok tehlikeli kapsamda yer alan işyerleri için iş sağlığı ve güvenliği personeli görevlendirme şartı bu aybaşı itibariyle başladı. Normalde kamu kurumları için bu yükümlülük 1 Temmuz 2016 tarihinde başlayacak. Fakat ihale yoluyla iş üstlenen işverenler için böyle bir erteleme yapılmadı. Dolayısıyla bu kapsamda siz de iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi ile sözleşme yapmak durumundasınız. Buna göre isterseniz doğrudan kişilerle sözleşme yapabilir isterseniz bir ortak sağlık ve güvenlik biriminden hizmet alabilirsiniz. İhale konusu işiniz devam ettiği sürece bu yükümlülüğünüz de devam edecektir. Çalışan sayınız 10 kişiden az olduğu için bu konuda devlet desteğinden de yararlanabilirsiniz.

Tercih hakkınız bulunmuyor

Soru: Sadettin Bey, ben Tarım Bağ-Kur ödemekte iken lokantacılık yapamaya başladım. Yani vergiye tabi oldum ve Esnaf Bağ-Kur kapsamında faaliyet yürütüyorum. Ben yine de Tarım Bağ-Kur sigortamı devam ettirebilir miyim? Normal Bağ-Kur primi daha yüksek olduğu için Tarım Bağ-Kur'u devam ettirmek istiyorum. Seçme hakkım var mıdır? Aynur A.

Cevap: Değerli okurum, aynı anda hem tarımsal faaliyet hem de vergiye tabi faaliyetiniz olması halinde Tarım Bağ-Kur primi ödeyemezsiniz. Vergi mükellefiyetinizin başladığı tarihten bir gün önce Tarım Bağ-Kur sigortanız kesilir. Bu tarih itibariyle normal Bağ-Kur primi ödemeniz gerekir. İkisi arasında tercih hakkınız maalesef bulunmuyor. Zorunlu olarak normal Bağ-Kur primi ödemek durumundasınız.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 08.01.2014)

GÜNDEM