BASINDAN YAZILAR
Emekliye Toplu Para - MuhasebeTR

Emekliye Toplu Para

 Evini, arabasını ya da altınlarını satarak süper emekli olanlar, TAKVİM'e telefon yağdırıyor: Hakkımız kayboldu. Verdiğimiz toplu paraları geri istiyoruz

Süper emekliye toplu para
Haziran 1987'de çıkartılan yasa ile büyük bir heyecan dalgası yaratılarak başlatılan süper emeklilik sistemi, hayal kırıklığına dönüştü. Çok sayıda kişi, toplu para yatırıp süper emekli oldu. Bunun için de evlerini, arabalarını, arsalarını veya altınlarını sattılar. Ancak Ekim 1988'de Anayasa Mahkemesi'nin verdiği iptal kararı sonrası süper emekliler için hüsran başladı. TAKVİM'i arayan süper emekliler, mağdur olduklarını belirterek, "Hak ettiğimiz maaşı alamıyoruz. Yetkililere sesleniyoruz. Bizim durumumuza el atılsın" diyor. Bazı süper emekliler, yatırdıkları toplu paraları bugünün değeriyle geri istiyor, bazıları da maaşlarının ayarlanmasını talep ediyor. İşte bazı emeklilerin açıklamaları: Evimi sattım, süper emekli oldum. 1 yıl kadar iyi para aldık, sonra durum değişti. O zaman sattığım evin şu anki değeri 500 bin lira. Elime geçen emekli maaşı bin 225 lira. Bu rakama da intibak zammıyla ulaştım. Aldığım maaşla geçinemiyorum. Süper emeklilerin mağduriyeti giderilsin.

MAĞDUR OLDUK
9 bini aşkın prim günüyle emekli oldum. Çalıştığım süre boyunca sigortam hep tavandan ödendi. Üstüne arabamı, eşimin altınlarını satıp süper emekli oldum. Aldığım maaş bin 500 lira civarında. Ya maaşlarımızı şartlarımıza uygun hale getirsinler, ya da toplu parayı günümüzdeki değeriyle geri versinler. Arsamızı sattık, üstüne de borç aldık. 'Daha çok maaş olur' diye süper emekli olduk. Ancak sonunda hüsran yaşadık.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 27.12.2013)

GÜNDEM