BASINDAN YAZILAR
234 Liraya Emeklilik ve Sağlık / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

234 Liraya Emeklilik ve Sağlık / Sadettin Orhan

 Soru: Sadettin Bey, eşim çalışmıyor ve herhangi bir yerden emekli de değil. Kendisi için prim ödemek istiyorum. Acaba isteğe bağlı, tarım sigortası ya da en hesaplı bir şekilde nasıl sigortalı olabilir? Köyümüzle irtibatımız devam ettiği için tarımla da uğraşıyoruz. Fakat daha önce 1998 yılında kısa bir süre SSK'lı çalışması olduğu için yine SSK'lı olarak emekli olmasını istiyoruz. Bu konuda ne tavsiye edersiniz? Salim D.

Cevap: Değerli okurum, eşiniz için üç farklı şekilde prim ödeyebilirsiniz. Ödeyeceğiniz prim miktarı ve emeklilik şartları da bu üç duruma göre değişecektir. Eşiniz;

- İsteğe bağlı sigortalı olursa ayda 326 lira ödersiniz, primleri Bağ-Kur gibi değerlendirilir ve 7200 günü tamamlayarak emekli olabilir.

- Eski adıyla Tarım Bağ-Kur, yeni adıyla 4/b sigortalısı olursa ayda 218 lira ödersiniz ve yine 7200 günle emekli olabilir.

- Ek-5 kapsamında tarım sigortalısı olursa ayda 234 lira ödersiniz ve bu primler SSK'lı olarak sayılır. Böylece 3600 günü tamamlayıp 58 yaşında veya 5975 günü tamamlayıp 54 yaşında emekli olabilir.
Sizin için bu alternatiflerden en uygunu Ek-5 kapsamında tarım sigortası görünüyor. Böylece hem düşük tutarda prim ödemiş hem de eşinizin SSK'lı olarak emekli olmasını sağlamış olursunuz.

Borçlanmayı Türk vatandaşı yapabilir

Soru: Sadettin Bey, bir bayan arkadaşımız 14 yıl Rusya ve Gürcistan'da çalışmış, daha sonra Türkiye'ye gelmiş ve Türk vatandaşı olmuş. Dokuz yıldır da Türkiye'de SSK'lı olarak çalışıyor. SGK'ya yurtdışı borçlanma için başvurduğunda, Gürcistan'da Gürcü vatandaşı olarak çalıştığından dolayı borçlanma yapamayacağı ve yurtdışı işe başlangıç tarihinin kabul edilmeyeceği söylenmiş. Bu konuda nasıl bir yol izlenebilir? Hüseyin E.

Cevap: Değerli okurum, yurtdışı hizmet borçlanması yapılabilmesi için;

- Yurtdışındaki çalışmalar süresince Türk vatandaşı olmak,

- Başvuru tarihinde de Türk vatandaşlığında bulunmak gerekiyor.

Arkadaşınız şu an Türk vatandaşı olmakla birlikte borçlanmak istediği dönemde Gürcü vatandaşı imiş. Dolayısıyla bu süreleri borçlanma imkanı bulunmuyor. Maalesef bu konuda yapabileceğiniz bir şey yok.

Emekliye de tazminat ödenir

Soru: Sadettin Bey ben emekliyim ve emekli olduktan sonra altı yıldır bir şirkette güvenlik elemanı olarak çalışıyorum. İşten ayrılmak istiyorum. Acaba kıdem tazminatına hak kazanır mıyım? Emeklilerle ilgili bu konuda uygulama nasıldır? Nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz? Recai A.

Cevap: Değerli okurum, kıdem tazminatı uygulamasında emeklilerle normal çalışanlar arasındaki tek fark var; normal çalışanlar emeklilik için yaş dışındaki koşulları sağladıklarında SGK'dan alacakları yazıyı işverene verince kıdem tazminatı alabilirler. Emekliler ise zaten emekli oldukları için SGK'dan böyle bir yazı alamazlar ve bu yolla kıdem tazminatına hak kazanamazlar. Bunun dışında haklı bir nedenle istifa ederseniz ya da işverence işten çıkarılırsanız tazminatınızı alabilirsiniz.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 06.12.2013)

GÜNDEM