BASINDAN YAZILAR
Bir Aylık Evliliğe Ömür Boyu Nafaka Mı Ödenir? / Şükrü Kızılot - MuhasebeTR

Bir Aylık Evliliğe Ömür Boyu Nafaka Mı Ödenir? / Şükrü Kızılot

 SORU: Bir ay evli kaldım ama adeta bin yıl gibi geldi. Boşandığımda tam “Ohh.. kurtuldum” diyecektim ki hâkimin bağladığı 600 lira yoksulluk nafakasını öğrenip beynimden vurulmuşa döndüm.

Altı aydır maaşımdan kesiliyor. Maaşımdan başka gelirim yok. Ömür boyu nafaka mı ödeyeceğim? Nafakadan nasıl kurtulurum?

Cengiz Uzun - İSTANBUL

YANIT: Eski eşinize bağlanan “yoksulluk nafakası”, herhangi bir yerden geliri yok, malı mülkü yok anlamına geliyor. Nafaka ödemekten kurtulmanıza gelince;
1. Eski eşiniz yeniden evlenirse,
2. Eski eşiniz işe girerse,
3. Birisiyle, nikâhsız birliktelik yaşarsa,
4. Siz işsiz kalırsanız,
5. Siz veya eski eşiniz ölürse,
nafaka ödenmez.
Nafakanın kaldırılması veya azaltılması için de “ayrı bir dava” açılması gerekiyor.


10 yılı dolduran kiracı işyerini boşaltacakmış doğru mu?

SORU: İstanbul’da çok güzel bir mağazada kiracıyım. İşlerim de çok iyi.. Geçenlerde mal sahibim geldi “10 yılı dolduran kiracıyı mal sahibi gerekçesiz çıkarabiliyor. Şimdiden söylemiş olayım. Temmuz 2014’de burayı boşaltacaksın” dedi. Bu doğru mu?

Altuğ Özalp -  İSTANBUL

YANIT: Evet doğru. Yeni Borçlar Kanunu’nda böyle bir hüküm var. Mal sahibi isterse, üç ay önceden bildirmek koşuluyla, kiracıyı gerekçesiz olarak çıkarabilecek.

Kooperatif arsasını satınca vergi var mı?

SORU: 20 yıl önce kurulan konu yapı kooperatifimiz, amacına ulaşamadı. Bu arada arsası da büyük değer kazandı. Arsayı satınca kurumlar vergisi ve KDV var mı?

Nilay Aksu - MUĞLA

YANIT: Arsa satış kazancınız, kurumlar vergisine tabi. Ancak satış kazancını, üyelere 5 yıl süre ile dağıtmayıp, bilançoda özel bir fon hesabında gösterirseniz, kazancın yüzde 75’i kurumlar vergisinden müstesna olur (KVK Md.5/e). Arsa satışı, alışı iki yılı geçtiği için KDV’den müstesnadır (KDV Kanunu Md.17/4-r). Elde edilen gelirin ortaklara dağıtımı ise yüzde 15 stopaja tabi. Ortaklar, kendi kâr payları 52 bin lirayı aştığında, yarısını yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan ederler ancak 284 bin liraya kadar, ödenecek vergi çıkmaz.

Yevmiye defterinin kapanış tasdiki

SORU: Limited şirketimizin yevmiye defterinin kapanış tasdiki ne zaman?

Acun Yılmaz - VAN

YANIT: Haziran ayı sonuna kadar yaptıracaksınız.

Miras kalan arsanın satışı

SORU: Bir yıl önce babamdan miras kalan arsayı satacağım. Bir arkadaşım “Oğlum Şükrü Hoca’yı okumadın mı? Vergi geldi” dedi. Miras kalan arsanın satışına vergi mi geldi?

Cem Özol - İZMİR

YANIT: Böyle bir yasa
tasarısı var ama henüz yasalaşmış değil.
Şu aşamada miras kalan arsayı kaç liraya satarsanız satın, gelir vergisine tabi değil (GVK Mükerrer Md.80/6).

(Kaynak: Hürriyet Gazetesi | 08.06.2013)

GÜNDEM