RSS | Sitene Ekle | Giriş Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Asgari Ücret 2014 | 2014 Asgari Geçim İndirimi | Reklam | Bize Ulaşın    


YMM Cevdet Akçakoca
KDV Genel Tebliğinde Değişiklik
(24.10.2014)
Kuyumculuk Muhasebesi ve İşlemleri

MUHASEBECİLERE VE MALİ MÜŞAVİRLERE ÖZEL İNTERNET SİTESİ DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ

ÜCRETSİZ ÜYELİK

Ücretsiz üye olun,
güncel bilgiler e-posta adresinize gelsin.

 
E-Posta Adresiniz:

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

Asgari Ücret 2014
Asgari Geçim İndirimi 2014
Basından Yazılar
E-Kitaplar
İstirahatli / Raporlu İşçinin Bildirimi
Fazla Mesai Ücreti Hesaplama
Kıdem Tazminatı Fonu
Pratik Bilgiler 2014
Güncel Mevzuat
Soru-Cevap
Tek Düzen Hesap
    Planı
Vergi Takvimi 2014
Videolu Soru-Cevap
    (Yeni)
Yazarlarımız

 SON YAZILAR
  Torba Yasa’da Yurtdışı Borçlanması

  KDV Genel Tebliğinde Değişiklik

  İbranamelerde “Bir Ay Kuralı” Var!

  Ücretliler Artan Oranlı Vergiden Dolayı Net Gelirleri Bugünlerde Azaldı

  ESK Suriyeliler İçin Toplanmalı

  Görevden Ayrılan Memur İkramiyesini Alabilecek

  Üst Üste İşe Gelmeyen İşçi İçin Nasıl Bir Tutanak Düzenlenecek ?

  Maden İşletmelerinde Ortak Ürün Niteliğindeki Kömür Maliyetlerinin Net Satış Hasılatı Yöntemi Kullanılarak Hesaplanması

  Kod Sistemi: ‘Eski Hamam Eski Tas’

  Oto Alım Satım Faaliyetinde Bulunan İşletmelerde İkinci El Oto Alım-Satım İşinin KDV Boyutu

  Kurumsal İtibar ve İç Denetim

  Yurtdışında Çalışma ve Emekli Aylıkları

  Kasa ve Ortaktan Alacak Affına Kısıtlama Mı Getiriliyor?

  İsteğe Bağlı Prim Ödemek Zorunda Mıyım, Ne Kadar Emekli Maaşı Alabilirim?


BASINDAN YAZILAR
Kira Geliri Evin Değerinin Yüzde 5’inden Az Olamıyor / Şükrü Kızılot » Muhasebe TR


20.02.2013

 Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın hazırladığı ‘Kira Geliri Elde Edenler İçin Beyanname Düzenleme Rehberi’ne göre, “Evimi düşük bedelle yakın arkadaşıma kiraladım” Ya da “Evimde bedelsiz olarak akrabam oturuyor” demek artık mümkün değil. Gelir Vergisi Kanunu’na göre, eviniz kiradaysa ‘emsal kira bedeli’ beyanı artık zorunlu.

EV KİRALAMA

Kira geliri elde edenlerin;
“Evi düşük bir kiraya, çok yakın bir arkadaşıma kiraladım” diyebilme şansları yok.
Aynı şekilde;
“Evi halama, teyzeme, dayıma ya da amcama bedelsiz kiraladım” diyebilmeleri de mümkün değil.
“Bu da nereden çıktı?” diyenler, Gelir Vergisi Kanunu’nun 73. maddesini açıp okusunlar.

EMLAK VERGİSİ DEĞERİ ÖNEMLİ

Gelir Vergisi Kanunu’nun “Emsal Kira Bedeli” başlıklı 73. maddesine göre, kiraya verilen gayrimenkuller için beyanı zorunlu en az kira “emsal kira bedeli”dir.
Kiraya verilen gayrimenkullerin örneğin ev veya dükkanların, kira bedelleri emsal kira bedelinden düşük olamıyor.
Emsal kira bedeli ise, kiraya verilen gayrimenkulün emlak vergisi değerinin yüzde 5’idir.
ÖRNEK-1: Hasan Bey’in İstanbul Maltepe’de, emlak vergisi değeri 300 bin lira olan bir evi vardır. Bu evinde, yıllar önce kocası vefat eden “Halası” bedelsiz yani kira ödemeden oturmaktadır.
Bu durumda Hasan Bey kira almadığı bu evi için “emsal kira bedeli esası”na göre, en az 15 bin lira kira geliri beyan etmek zorunda.
ÖRNEK-2: Fatma Teyze, emlak vergisi değeri 280 bin lira olan evinden, yılda 9.600 lira kira almaktadır.
Fatma Teyze’nin, aldığı kira emsal bedelinin altında. Bu durumda emsal kira bedeli esasına göre; (280 bin TL ) x (% 5) = 14 bin lira kira beyan etmesi gerekiyor.

MALİYE NE DİYOR?

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın hazırladığı “Kira Geliri Elde Edenler İçin Beyanname Düzenleme Rehberi”nde de;
“- Gayrimenkulün bedelsiz olarak başkalarının kullanımına bırakılması,
- Kiraya verilen gayrimenkulün, kira bedelinin emsal kira bedelinden düşük olması hallerinde, “emsal kira bedeli” uygulanacaktır.”
şeklinde açıklaması yer alıyor.

ÇOCUKLARA, ANNE-BABAYA VE KARDEŞE BEDELSİZ KİRALAMA MÜMKÜN

Konutların;
· Anne ve babaya (kayınvalide ve kayınpeder hariç),
· Çocuklara ve torunlara,
· Kardeşlere bedelsiz olarak ya da düşük bir kira ile kiralanması mümkün.
Ancak, bunların her birinin ikametine birden fazla konut tahsis edilemiyor. Edilmesi halinde,
bu konutlardan yalnızca biri hakkında emsal kira bedeli uygulanmıyor.

TEYZE, HALA, KAYINVALİDE, DAYI VE AMCAYA KİRALAMADA DİKKAT

Gelir Vergisi Kanunu sadece anne, baba, çocuk, torun ve kardeşe bedelsiz veya düşük bedelle kiralamayı kabul ediyor.
“Efendim, amca baba yarısıdır, teyze anne yarısıdır. Kayınvalide ikinci annemdir. Onlardan nasıl kira alırım?” demeyin.
Gelir Vergisi Kanunu Madde 73, bunlara ve diğer akrabalarınıza, evi bedelsiz kiralamanızı
veya düşük bedelle kiralamanızı kabul etmiyor.
“Kiralarsan,
Emlak Vergisi değerinin, yüzde 5’i kadar kira beyanı isterim” diyor.
Aman dikkat!..

AYNI EVDE KAYINVALİDEYE EVET

Kayınvalideniz sizinle aynı evde birlikte yaşıyorsa sorun yok.
Kayınvalidenize, bedelsiz veya düşük kira ile ayrı bir ev tahsis ederseniz gelir vergisi ödeyeceksiniz. Aynı evde beraber yaşarsanız sorun yok.
Benzer durum, evinizde yaşayan diğer akrabalarınız için de söz konusu.

AYNI EVDE KIZ ARKADAŞA HAYIR

Evinde kız arkadaşı ya da erkek arkadaşı ile birlikte yaşayanlara, sevimsiz bir haber.
Kız arkadaşınızın veya erkek arkadaşınızın, evinizde kira ödemeden oturmasını kanun kabul etmiyor.
Emsal kira bedelini hesaplayıp, kira geliri beyan etmeleri isteniyor.

ÇOCUK, EŞ VE ANNE-BABAYA BEDELSİZ İŞYERİ KİRALANAMIYOR

Anne, baba, çocuk, torun veya kardeşe, bedelsiz olarak konut kiralanması mümkün.
Ancak büro, dükkan, mağaza ve benzeri işyerinin, bedelsiz olarak kiralanması mümkün değil.
ÖRNEK: Neriman Teyze’nin iki dairesi var. Birini kızına konut olarak tahsis etmiş. Diğer dairesini de oğlu “büro” olarak kullanıyor. Her ikisinden de kira almamaktadır.
Bu durumda Neriman Teyze, kızı için kira geliri beyan etmeyecek. Oğlunun büro olarak kullandığı gayrimenkul için “emsal kira bedeli” üzerinden yani emlak vergisi değerinin yüzde 5’i kadar kira geliri beyan edecek.

ORTAĞA AİT İŞYERİNİ ŞİRKETİN KİRA ÖDEMEDEN KULLANMASI

Mülkiyeti ortağa ait olan işyerinin, şirket tarafından kullanılması, son derece yaygın bir uygulama.
Şirket ortağı olan kişi, “İşyeri benim şirket de bana ait. Şirket bana niye kira ödesin ki?” diye düşündüğü için şirket kira ödemiyor. İşyeri sahibi de “Kira almıyorum” diyerek kira beyan etmiyor. Bu son derece yaygın ve hatalı bir uygulama.
Bu gibi durumlarda, kira almayan şirket ortağının, “emlak vergisi değerinin yüzde 5’i kadar” kira geliri beyan etmesi ve gelir vergisi ödemesi gerekiyor. Maliye Bakanlığı’nın 28 Ocak 2011 tarih ve GVK-94-40-41 sayılı özelge ile yaptığı açıklama da bu yönde.

KİRALANAN KONUTLARDA, ÇALIŞANLARIN BEDELSİZ OTURMASI

Konut kiralanıp çalışanlara bedelsiz olarak tahsis edilmesi durumunda, ödenen kiralar personelin ücretine eklenip vergilendirilir.
Vergi istisnası; maden işletmeleri ve fabrikada çalışan işçilere ya da mülkiyeti işverene ait 100 m2’yi aşmayan konutların tahsisinde uygulanır.

DAİREYİ KORUMAK İÇİN YEĞENE BEDELSİZ TAHSİSİ

Konutunu, korusun diye yeğenine bedelsiz tahsis eden kişiye, Maliye Bakanlığı:
“Gayrimenkullerin muhafazası amacıyla” ifadesinden, sahibi tarafından yılın belli dönemlerinde kullanılan veya uzun süre kullanılamayacak olan yerlerin, korunması amacıyla bekçi, hizmetli, görevli gibi kişilere bedelsiz kullandırılmasının, anlaşılması gerektiği görüşündedir (Maliye Bakanlığı Özelgesi, 13.6.2011 tarih ve GVK-70-21-402 sayılı).Yeğene bu amaçla tahsis edilen konut için “emsal kira bedeli” üzerinden, kira beyanı gerekiyor.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi