BASINDAN YAZILAR
İşçi İstediği Zaman İzine Çıkamaz / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

İşçi İstediği Zaman İzine Çıkamaz / Ali Şerbetçi

  llık iznimi Ağustos ayının başında kullanmak istediğimi ve Ramazan umresine gideceğimi söyledim. Onlar da uygun gördüler. Ancak işveren daha sonra fikrini değiştirdi. İşverenin yıllık iznimi engelleme hakkı var mı? Ramazan 
İş Kanunu'na göre; işyerinde 1 yılını dolduran işçilerin yıllık izin hakkı vardır. Ancak bu izni ne zaman kullanacakları, işin durumuna göre, işyerinde varsa izin kurulları tarafından belirlenir. İzin kurulu oluşturulmamışsa, işveren işin durumuna göre çalışanlarına izin vermek zorundadır. İşçi istediği zaman izine çıkamaz. 

Kamuda çalışıyorum. 3 ay yaralamaya teşebbüsten ceza aldım. Bu ceza işimde problem çıkartır mı? A. 
İş Kanunu'na göre; işçinin işyerinde, 7 günden fazla hapisle cezalandırılan ve cezası ertelenmeyen bir suç işlemesi işverenlikçe iş sözleşmesini haklı fesih sebebidir. 

Boşandığı eşiyle tekrar evlenip işten ayrılan kadın işçinin kıdem tazminatı hakkı var mı? Y.KARA 
İş Kanunu'na göre; evlendikten sonra 1 yıl içerisinde işten ayrılmak isteyen kadın işçiler işyerinde 1 yıldan fazla süredir çalışıyor ise kıdem tazminatı alır. Kanunda tekrar eski eşle veya başka biri ile evlenme halinde işten ayrılma durumunda tazminat ödenmeyeceğine ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır. Eski eşinizle tekrar evlenmeniz halinde 1 yıl içerisinde tazminatınızı alarak işten ayrılabilirsiniz.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 03.08.2012)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM