SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Gayrimenkulün bedelsiz kiraya verilmesinin vergileme esasları

Gayrimenkulün bedelsiz kiraya verilmesinin vergileme esasları

Soru: Gayrimenkulünü bedelsiz kiraya verenler yıllık kira geliri beyannamesi verecek midir?

Cevap: 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun “Vergi Tevkifatı” başlıklı 94'üncü maddesinde; “Kamu idare ve müesseseleri, iktisadi kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadi işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya zirai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar” denilmiştir.

Ayrıca, aynı maddenin 5/a bendinde, anılan Kanunun 70'inci maddesinde yazılı mal ve hakların kiralanması karşılığında yapılan ödemelerden gelir vergisi tevkif edileceği hükme bağlanmış, ve söz konusu ödemelerden yapılacak tevkifat nispeti % 20 olarak belirlenmiştir.

Aynı Kanunun 96. maddesinde, “Vergi tevkifatı, 94. madde kapsamına giren nakden veya hesaben yapılan ödemelere uygulanır. Bu madde de geçen hesaben ödeme deyimi, vergi tevkifatına tabi kazanç ve iratları ödeyenleri istihkak sahiplerine karşı borçlu durumunda gösteren her türlü kayıt ve işlemleri ifade eder.”hükmü yer almıştır.

Bununla beraber, söz konusu Kanunun 73'üncü maddesinde kiraya verilen mal ve hakların kira bedellerinin emsal kira bedelinden düşük olamayacağı, bedelsiz olarak başkalarının intifaına bırakılan mal ve hakların emsal kira bedelinin, yetkili özel mercilerce veya mahkemelerce takdir edilmiş kirası, bu suretle takdir edilmiş kira mevcut değilse Vergi Usul Kanunu'na göre belirlenen vergi değerinin % 5'i olacağı belirtilmiştir.

Bu açıklamalara göre; emsal kira bedelinin yıllık gayrimenkul sermaye iradı beyannamesi ile genel hükümlere göre beyan edilerek vergilendirilmesi gerekmektedir.


Koray ATEŞ
SMMM-E. Öğretim Görevlisi
Akdeniz Denetim YMM Ltd.Şti.
Fax:0224 224 53 54
korayates@muhasebetr.com

(24.11.2011)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

GÜNDEM