SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Pasta, çörek ve börek yapıp satan kişinin vergiden muaf olup olmayacağı

Pasta, çörek ve börek yapıp satan kişinin vergiden muaf olup olmayacağı

Soru: Evinde pasta ve börek yapan kişiler vergiden muaf mıdır?

Cevap: 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun “Vergiden Muaf Esnaf” başlıklı 9. maddesinde; “Ticaret ve sanat erbabından aşağıda yazılı şekil ve suretle çalışanlar gelir vergisinden muaftır.
 

1-Motorlu nakil vasıtaları kullanmamak şartı ile gezici olarak veya bir işyeri açmaksızın perakende ticaret ile iştigal edenler.....
.........
6- Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, muharrik kuvvet kullanmamak ve dışarıdan işçi almamak şartıyla; oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamûlleri, kırpıntı deriden üretilen mamûller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri işyeri açmaksızın satanlar. Bu ürünlerin, pazar takibi suretiyle satılması ile ticarî, ziraî veya meslekî faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri hariç olmak üzere; düzenlenen kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satılması muaflıktan faydalanmaya engel değildir.” hükmüne yer verilmiştir.

Aynı maddenin son bendinde de; “Ticari, zirai veya mesleki kazancı dolayısı ile gerçek usulde Gelir Vergisine tabi olanlar ile yukarıda sayılan işleri Gelir ve Kurumlar Vergisi mükelleflerine devamlılık ve bağlılık arz edecek şekilde yapanlar esnaf muaflığından faydalanamazlar.”denilmektedir.

Bu açıklamalara göre; Evlerde yapılan pasta ve böreklerin herhangi bir işyeri açmaksızın nihai tüketicilere satılması halinde (Gelir ve Kurumlar Vergisi mükellefiyeti bulunmayan) gelir vergisinden muaf tutulacaktır. Ancak, söz konusu pasta ve böreklerin nihai tüketicilere değil de pastane gibi vergi mükellefiyeti olan işyerlerine devamlı olarak satılması halinde esnaf muaflığından yararlanmak mümkün değildir.


Koray ATEŞ
SMMM-E. Öğretim Görevlisi
Akdeniz Denetim YMM Ltd.Şti.
Fax:0224 224 53 54
korayates@muhasebetr.com

(18.10.2011)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

GÜNDEM