SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Bankaya yapılan taşınmaz ihalesinin KDV ve Damga Vergisi karşısındaki durumu?

Bankaya yapılan taşınmaz ihalesinin KDV ve Damga Vergisi karşısındaki durumu?

Soru: Bankalara yapılan taşınmaz ihalelerinde KDV ve Damga vergisi uygulanacak mıdır?

Cevap: 3065 sayılı Katma Değer Vergi Kanununun 1/3-d maddesinde, müzayede mahallerinde ve gümrük depolarında yapılan satışlar katma değer vergisine tabidir hükmüne yer verilmiş, aynı Kanunun 17’nci maddesinin dördüncü fıkrasına, 5281 sayılı Kanunla 01.01.2005 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere eklenen (r) bendi ile bankalara borçlu olanların ve kefillerinin borçlarına karşılık gayrimenkul ve iştirak hisselerinin (müzayede mahallerinde yapılan satışlar dahil) bankalara devir ve teslimleri. katma değer vergisinden istisna edilmiştir.

Öte yandan, 488 sayılı Damga Vergisi Kanununa ekli (2) sayılı tabloda yazılı kağıtlar damga vergisinden istisna edilen kağıtlar arasında sayılmış olup, sözkonusu tablonun “IV-Ticari ve Medeni İşlerle İlgili Kağıtlar” başlıklı bölümüne, 5281 sayılı Kanununun 8. maddesi ile eklenen 35. fıkrasında da; “damga vergisinden istisna edilen kağıtlar arasında yer almıştır.

Buna göre borçluya ait taşınmazın Bankaya yapılan devir ve teslim işlemlerinin katma değer vergisi ve damga vergisinden istisna tutulması gerekmektedir.


Koray ATEŞ
SMMM-E. Öğretim Görevlisi
Akdeniz Denetim YMM Ltd.Şti.
Fax:0224 224 53 54
korayates@muhasebetr.com

(27.09.2011)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

GÜNDEM