SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
BA –BS’yi Belirlene Süreler İçinde Vermeyen, Eksik Veya Yanıltıcı Bildirimde Bulunan Mükelleflere Ne Kadar Ceza Kesilecektir?

BA –BS’yi Belirlene Süreler İçinde Vermeyen, Eksik Veya Yanıltıcı Bildirimde Bulunan Mükelleflere Ne Kadar Ceza Kesilecektir?

 Soru: Ba ve Bs formunun verilmemesinin cezası nedir?

Cevap: Ba-Bs Formlarını belirlenen süreler içinde vermeyen, eksik veya yanıltıcı bildirimde bulunan mükelleflere 2013 takvim yılında 1.200.-TL özel usulsüzlük cezası kesilecektir. Söz konusu cezanın uygulanmasında, Ba ve Bs bildirim formları tek bir form olarak değerlendirilecek ve tek özel usulsüzlük cezası kesilecektir. Süresinde verilen formların 10 gün içinde düzeltmesi yapılırsa özel usulsüzlük cezası kesilmeyecektir. Düzeltmenin 10.günü takip eden 15 gün içinde verilmesi halinde ise kesilmesi gereken özel usulsüzlük cezası ( 2013 için 1.200.-TL’nin 1/5’i olan 240.-TL’dir.)

Elektronik ortamda form verme mecburiyetine uymayanlara özel usulsüzlük cezası kesilmesi halinde, 352 nci maddenin birinci derece usulsüzlüklerle ilgili (1) numaralı bendi ile ikinci derece usulsüzlüklerle ilgili (7) numaralı bendi uyarınca ayrıca ceza kesilmez.

Koray ATEŞ
SMMM-E. Öğretim Görevlisi
korayates@muhasebetr.com

 

(26.02.2013)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

GÜNDEM