MUHASEBE UYGULAMALARI
Deloitte
 
MENKUL SERMAYE GELİRLERİ, 2007 VERGİ REHBERİ  


İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 
Menkul sermaye gelirlerinin vergilendirilmesi, son  yıllarda gittikçe önem kazanan ve geniş kitlelerin parasını değerlendirdiği para ve sermaye piyasalarında küçük veya büyük yatırımı olanlar bakımından hem güncel hem de önemli bir konu. Eğer belirli koşullar gerçekleşmişse, bu piyasalardan 2006 yılında gelir elde edenlerin, 1 - 15 Mart 2007 tarihleri arasında beyanname verip, vergilerinin ilk taksitini de 31 Mart 2007 tarihine kadar ödemeleri gerekecek.
   
Mevduat, repo, hisse senedi, menkul kıymet yatırım fonu, Hazine bonosu ve Devlet tahvili gibi farklı nitelikteki para ve sermaye piyasası yatırım araçlarının vergilendirilmesi ve beyan esasları farklılık gösterir. Bu gelirlerin vergilendirilmesine yönelik düzenlemeler, çoğu yatırımcı tarafından anlaşılması zor ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu çerçevede, hangi gelir için beyanname verilip hangileri için verilmeyeceği, beyanname verilmesi durumunda vergisel yükümlüklerin ne olacağı konusunda yatırımcıları bilgilendirmek amacıyla bu rehberi hazırladık. Konuyla ilgili açıklamalarda özellikle herkesçe anlaşılabilir, sade  bir dil kullanmaya çalıştık.
  
Menkul sermaye gelirlerinin beyan ve vergilendirme esasları 2006 yılından itibaren yürürlüğe giren 5281 ve 5227 sayılı Kanunlar ile önemli değişikliklere uğradı. Yeni vergileme rejimi 2006 yılından itibaren elde edilen gelirlere uygulanacak olmakla birlikte, 31/12/2005 tarihi itibariyle elde bulunan menkul kıymetlerden 2006 ve sonrasında elde edilen gelirler bakımından 2005 yılında geçerli olan hükümler uygulanacaktır.
 
Rehberde, temelde 2006 yılında elde edilen gelirlerin vergilendirme ve beyan esaslarına yer verilmiş olmakla birlikte 2007 yılında elde edilecek menkul sermaye gelirlerinin vergilendirilme ve beyan esaslarına ilişkin olarak da bilgi vermeyi uygun gördük. Böylece 2007 yılında para ve sermaye piyasası araçlarına yatırım yapacak gerçek kişi bireysel yatırımcıların hangi vergi yükleriyle karşılaşacaklarını önceden bilerek daha sağlıklı tercih yapmaları mümkün olacaktır.
 
Konu başlıkları;
 
·         Genel bilgi
 
·         Hisse senedi ve ödünç menkul kiymet komisyonlari
 
·         Yatirim ortakliği hisse senetlerinin kâr paylarinin beyani ve vergilenmesi
 
·         Devlet tahvili (dt) ve hazine bonosu (hb)
 
·         Eurobondlar
 
·         Mevduat ve repo
 
·         Yatirim fonlari katilma belgesi kâr paylari
 
·         Özel sektör tahvili
 
·         Borsa  para  piyasasinda (takasbank’ta) elde edilen faizler
 
·         Vadeli işlem ve opsiyon borsalarinda yapilan işlemlerden elde edilen kazançlar
 
·         Türkiye’de yerleşik olmayanlarin (dar mükelleflerin) vergilendirilmesi
 
·         Beyannamenin verilmesi ve vergilerin ödenmesi
 
·         Vergi tarifesi
 
·         Beyan edilen gelir üzerinden ödenen vergilerin mahsubu
 
·         Die üretici fiyatlari endeksi
Kaynak: Bu cep kitapçığı Deloitte Touche Tohmatsu internet sitesi www.deloitte.com.tr adresinden iktibas edilmiştir.

 


>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM