BASEL

BASEL

Basel II ve Amacı (Öğr. Gör. Rahmi AKBAŞ)
Basel – I kararları, piyasaların değişken tutum sergilemeleri, yeni geliştirilen ürünlerin farklı riskler içermesi, öngörülemeyen bazı risklerle birlikte birkaç bankanın batması nedeniyle Basel Komitesi, 2002 yılında ‘’ Basel - II standartları’’ nı taslak olarak yayınladı. 2004 yılında da bu taslak kesinleşerek standart halini aldı ve 2007 yılından itibaren uygulamaya geçilerek, Basel - II kriterlerini deklare etmiş oldu.
www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/rahmi/001


Basel II Ertelendi...(SMMM Yrd. Doç. Dr. Süleyman UYAR)
Basel II ilkeleri bankacılık sektörünü yeniden yapılandırma amacıyla oluşturulmuştur.
Basel II ilkelerinin KOBİ’lere olası etkileri finansman maliyetleri, finansal raporlama süreci ve muhasebe yapısı açısından ortaya çıkacağı düşünülmektedir. Basel II ilkeleri ile önümüzdeki yıllarda bankacılık sektörü uygulamalarının değişikliğe uğraması beklenmektedir.
BDDK 25 Haziran 2008 tarihinde yaptığı basın açıklaması ile Basel II düzenlemesi ileri bir tarihe ertelendiğini duyurmuştur.
www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/suleyman/014


BASEL – II ve KOBİLERE ETKİLERİ
# Basel Nedir?
# Basel I
# Basel II
# Basel II deki Kobi Tanımı
www.muhasebetr.com/muhasebe/034


İşletmeler Basel II İlkelerine Nasıl Hazırlanmalılar?
Basel I ilkeleri uygulamada idi. Ancak finansal piyasalarda ve bankacılık sektöründe krizlerin yaşanması nedeniyle Basel Komitesi yeni çalışmalar yapmıştır.
2004 yılında Basel II ilkeleri olarak açıklamıştır.
Basel II ilkelerinden bankalardan kredi kullanan işletmeler başta olmak üzere tüm işletmeleri doğrudan ya da dolaylı olarak etkilemesi beklenmektedir.
www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/suleyman/005


Özel Sektör-Bankalar ve BASEL II
BASEL II’nin tarihçesi, genel esasları, bankaların nasıl tatbikat yapacağı, Bursa sanayi ve ticaret aleminin BASEL II sistemine hazır olup olmadığı konusunda bildiriler sunuldu.
www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/cevdet/023


Basel II Standartları
Basel Sermaye Uzlaşısı (Basel Capital Accord) adını verdiği ve bizim de Basel-I olarak adlandırdığımız standartları kamuoyuna duyurmuştur. Basel-I standartları ile banka sermayesinin riskli aktiflere oranına %8 alt sınırı getirilmiştir.
Söz konusu istişari metinler, gerek ülke denetim otoritelerinden gerekse bankalar ve diğer ilgili taraflardan alınan yorumlar çerçevesinde revize edilerek yenilenmiş ve Basel-II’ ye ilişkin nihai metin Haziran 2004’ te yayımlanmıştır.
www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/hakan/001

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM