RSS | Sitene Ekle | Giriş Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Asgari Ücret 2016 | Asgari Geçim İndirimi 2016 | Reklam | Bize Ulaşın    


SMMM Engin Malay
AGİ’den Yararlanamayanlar
(10.02.2016)

E-bültenimize kayıt olun, yeni yazılar e-posta adresinize gelsin!..   

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

Asgari Ücret 2016
Asgari Geçim İndirimi 2016
Basından Yazılar
E-Kitaplar
İstirahatli / Raporlu İşçinin Bildirimi
Fazla Mesai Ücreti Hesaplama
Doğum Yardımı
Pratik Bilgiler
Güncel Mevzuat
Soru-Cevap
Tek Düzen Hesap
    Planı
Vergi Takvimi 2016
Yazarlarımız

 SON YAZILAR
  6661 Sayılı Torba Yasayla Gelen Düzenlemeler

  Mali Tatil Uygulamasında Neler Değişti?

  6663 Sayılı Torba Kanun İle Yaşamımızda Neler Değişecek?

  YHGK İş Kazası Sonucu Anne-Babaya Ölüm Geliri Bağlanması Koşulları

  AGİ’den Yararlanamayanlar

  İşyeri Hekimi Çalıştıran İşverenler Dikkat!... Süreler Değişti

  Emekli Çalışana Teşvik Yok

  Gündemde ‘Güvenceli Esneklik’ Konusu Var

  Esnek Çalışma Geliyor!

  Gençler İçin Genel Sağlık Sigortasına Pansuman Yapılıyor Kısmi Süreli Çalışan Öğrenci İçin Düzenleme Yok

  15 Yıldan Tazminat Almak İsteyenler

  Uzun Vadeli Senetle Bina Alımının Muhasebeleştirilmesi

  TTK 519. Madde 2. Tertip Yedek Akçelere Sınır Getirilmelidir

  13 Maddede 4. Dönem Geçici Vergide Yapılması Gerekenler


YAZARLARIMIZ
Nurten Örnek
E. Öğretim Görevlisi






Boşuna Düzeltme Beyannamesi Vermeyin!

Tarih: 09.05.2013

Değerli okurlarım, hepimizin bildiği üzere KDV beyannamesinde devreden KDV si olan işletmelerde devreden KDV tutarının beyannameye bir kez yanlış girilmesi halinde sonraki bütün aylara ait KDV beyannamelerinde devreden KDV tutarı yanlış olmaktadır. Özellikle de KDV iadesi alan işletmeler için önceki aylara ait devreden KDV tutarını düzeltmek son derece önem arz etmektedir.

Örneğin Mart 2012 döneminde devreden KDV tutarındaki 1 liralık bir değişim hatanın fark edildiği döneme kadar olan tüm beyannamelerin devreden KDV tutarını etkilediğinden bir anda onlarca düzeltme KDV beyannamesi verilmekteydi.

Mükellef aleyhine olan bu işlemin idare farkına varmış olacak ki 60 nolu KDV sirkülerinde bu uygulamaya Bakanlık tarafından son verilmiştir.

60 Nolu KDV Sirkülerinde "Düzeltme beyannamesinin verildiği dönemden en son vergilendirme dönemine ait KDV beyannamesine kadar, bu düzeltme neticesinde aradaki vergilendirme dönemlerinde ödenecek bir vergi çıkmaması kaydıyla, her bir dönem için ayrı ayrı düzeltme beyannamesi verilmesine gerek bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu tür durumlarda düzeltmenin yapıldığı vergilendirme dönemi ile en son vergilendirme dönemine ilişkin, düzeltme beyannamesi verilmesi yeterli olacaktır."

Bir başka deyişle örneğin Mart 2012 de beyannamenin hatalı olduğunu Mayıs 2013’de farkettiysek sadece Mart 2012 ve Mayıs 2013 KDV beyannamelerini düzeltmemiz yeterli olacak aradaki beyannameler için düzeltme KDV beyannamesi vermeye gerek kalmamıştır.

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale yazılı veya elektronik ortamda kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak göstermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır .)
 

 






MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYIN