RSS | Sitene Ekle | Giriş Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Asgari Ücret 2016 | Asgari Geçim İndirimi 2016 | Vergi Affı | Reklam | Bize Ulaşın    


YMM Abbas Coşar
Soru Cevaplarla Vergi ve Varlık Barışı - 1
(25.08.2016)

E-bültenimize kayıt olun, yeni yazılar e-posta adresinize gelsin!..   

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

Asgari Ücret 2016
Asgari Geçim İndirimi 2016
Basından Yazılar
E-Kitaplar
İstirahatli / Raporlu İşçinin Bildirimi
Fazla Mesai Ücreti Hesaplama
Doğum Yardımı
Pratik Bilgiler
Güncel Mevzuat
Soru-Cevap
Tek Düzen Hesap
    Planı
Vergi Takvimi 2016
Yazarlarımız

 SON YAZILAR
  Öncekilerden Farklı Olarak 6736 Sayılı Kanun Kapsamında Fiktif Kasa ve Ortaklar Hesabının Düzeltilmesi

  Soru Cevaplarla Vergi ve Varlık Barışı - 1

  Kalkınma Ajanslarından Destek Alan Genel Bütçe Kapsamındaki Kamu İdareleri İçin Örnek Muhasebe Kayıtları

  10.08.2016 Tarihli Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Yeni Uygulama Yönetmeliği

  MuhasebeTR Yine Haklı Çıktı

  Meslek Mensubu Gözaltına Alınırsa

  ‘Güçlü Türkiye’ İçin Kadın İstihdamı Şart

  Genel Sağlık Sigortası Tek Rakam Olmuyor Borcunu Öde Deniyor

  Ecrimisil Ödenerek Kullanım Hakkı Alınan 2b Arazisinin Başka Şirkete Kiralanmasında Vergilendirme

  Kesinleşmiş Alacaklarda Yeni Vergi Affı - 2

  Vergi Barışında Takvim

  Yabancı İşçiye Çalışma İzninde Neler Değişti?

  Genel Sağlık Sigortası Tek Rakam Olmuyor Mu?

  Yıllara Sari İşlerde Gelir Hesaplarının Muhasebesi


YAZARLARIMIZ
Dr. Mustafa ALPASLAN






Sm, Smmm –Ymm  Ve Avukatlarda  Ev Ofis Ve Kat Maliklerinden İzin Sorunu

Tarih: 22.02.2013

Bilindiği gibi, 3568 sayılı yasaya göre unvan almış YMM, SMMM ve SM’lerde müstakil çalışması durumunda sahip oldukları  ya da kiraladıkları  bürolarda  serbest çalışmaları  ve faaliyette bulunmaları  zorunludur.[1]  Aynı uygulama 1136 sayılı  Avukatlık Yasası  hükümlerine göre de  avukatlar  açısında   serbest  çalışmaları durumunda ofislerini ev ofis olarak (home offıce) çalışmaları   mümkün bulunmamaktadır.   Serbest  muhasebeci mali müşavirlerin  veya yeminli mali müşavirlerin  çalıştıkları ofis  büro standartlarına uygun olmak  zorundadır.

Kat mülkiyeti  yasasının  24. maddesinde  6111 sayılı  torba kanun ile  yapılan  düzenlemeler sonucunda  1136 sayılı  Avukatlık Kanunu  adı  altında faaliyetlerini devam eden avukatlık  ofisleri veya hukuk büroları   ilgili  düzenleme yapılıncaya kadar  bu meslek  gruplarındaki kimseler  konutlarda  avukatlık veya hukuk büroları   faaliyetlerine devam edeceklerdir.  Aynı uygulama, 3568 sayılı  yasaya göre unvan almış bütün meslek  mensupları için (YMM, SMMM ve  SM) de geçerlidir. 

6111 sayılı  torba yasada sürelerle ilgili maddenin  yürürlüğe girdiği tarihten itibaren  2 yıllık düzenleme 25.02.2013 tarihinde dolmaktadır.  Dolayısıyla 3568 sayılı yasaya göre unvan almış bütün meslek  mensuplarının  çalıştığı  mesken şeklindeki home office için söz konudur. Burada da meslektaşlarımız kat maliklerinden  kat  mülkiyeti yasasının  24. maddesine göre izin almak  durumundadırlar. [2]  

Gerek  avukatlar ve gerekse SMMM ve YMM’ler  ev ofis olarak  çalıştıkları yerlerde bundan böyle  çalışabilmeleri için  kat maliklerinden  izin alması  gerekecektir.[3]  Kat maliklerinden izin alınmadan  çalışılması  mümkün değildir.   Üstelik  bu kararın oybirliğiyle alınması  zorunludur.  Bu kararlar yöneticinin veya kat maliklerinden birinin istemi üzerine  bütün bağımsız bölümlerin kat mülkiyeti kütüğündeki  sahifelerine şerh düşülecektir. 

Sonuç olarak, 3568 sayılı  serbest  muhasebeci mali müşavirlik  ve yeminli mali müşavirlik kanununda ilgili düzenleme yapılıncaya kadar  meslek  mensupları tarafından  açılan   bürolarda  634 sayılı  Kat Mülkiyeti Kanunun 24. maddesine göre; gayrimenkulün kütükte mesken, iş veya ticaret yeri olarak  gösterilen   bağımsız bir bölümünde  ticari bir iş yapılması mümkün değildir.  25.02.2011 tarihinden itibaren  yürürlüğe giren yasa ile  izin süreleri  25.02.2013 tarihine kadar  süre verilmiştir.   Böylece,  kat malikleri  634 sayılı yasanın  24. maddesine aykırı  sözleşme yaparak  kanuna dolanamazlar.   Kanuna aykırı yapılan sözleşmeler de geçerli değil


[1] Bkz. 3568 sayılı yasa ile ilgili  Çalışma Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik  md.14. Bu yönetmelik   03.01.1990 gün ve 21391 sayılı  RG’de yayınlanmıştır.

[2] Kat  mülkiyeti kapsamında  yapılması  yasaklanan faaliyetler için bkz.  634 sayılı  yasa md.24

[3] Bkz.  1136  sayılı  Avukatlık Yasası  md. 43. ilgili  olarak bkz. RG: 07.04.1969 gün ve 13168 sayı.

 

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale yazılı veya elektronik ortamda kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak göstermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)
 






MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYIN