EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
SON YAZILAR
YAZARLARIMIZ
İlyas Koyuncu
Vergi Müfettişi
E. Daire Başkanı
E. Gelirler Kontrolörü
Bilim Uzmanı
ilyaskoyuncu@hotmail.comYMM Adayları İçin Sınav Süreci - 5

SINAV SONRASI

Maalesef sınavdan alacağınız puan size bağlı olduğu kadar kâğıdınızı okuyan kişiye de bağlı. Kimisi çok sıkı davranıp ondan bundan puan kesiyor ve notunuz düşük geliyor. Kimisi ise aradığı birkaç hususu bulunca tam puana yakın puan veriyor. Bu da yazılı sınavın bir mahsuru maalesef… Siz de karşılaşacaksınız.

Öncelikli olarak hakkınızın yendiğini, düşük puan verildiğini düşünüyorsanız itiraz etmekten ve devamını getirmekten kesinlikle kaçınmayın. Herkes işini tam yapsın ve bunu zorlayın. Sınav açıklandıktan sonra TESMER’e itiraz, Kamu Gözetimine itiraz ve yargıda dava açmak gibi yöntemleriniz var.  Notlar açıklandıktan sonra süresinde TESMER’e dilekçe ile başvurup itiraz edebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla itirazınızı soruyu hazırlayıp notlayan komisyon üyesi tekrar değerlendiriyor.

TESMER’in cevabından sonra ister doğrudan yargıda dava açabilirsiniz, isterseniz de önce Kamu Denetçiliğine başvurup onun sonucunu bekledikten sonra dava açabilirsiniz.

Kamu Denetçiliğine başvuruyu kısaca anlatayım. Çok kolay bir şekilde internet üzerinden başvuru yapabiliyorsunuz. Size cevap vermek için 6 ay süresi var Kamu Denetçiliğinin. Bu sürede kâğıdınızı bir YMM, bir akademisyen, bir de Vergi Müfettişi olan 3 kişilik bir bilirkişi heyetine okutturuyor, her birinin takdir ettiği notların ortalamasını alıyor ve bunu Tavsiye Kararı olarak size ve TESMER’e bildiriyor. Kesin bağlayıcı değil, TESMER isterse tavsiye kararına uyabilir, isterse de uymayabilir. Uymaz ise neden uymadığını gerekçeli olarak size ve Kamu Denetçiliğine bildiriyor. TESMER’in tavsiye kararına uyup uymaması için bir aylık değerlendirme süresi var. Dolayısıyla sürecin tamamlanması siz KD’ye başvurduktan sonra 6 ay + 1 ay şeklinde sürüyor. Arada haberleşme ve orada geçen süreler sebebiyle bu süre en az 8 ayı buluyor. Hatta TESMER KD’ye başvurup konuyu değerlendirmek için bir ayın üzerine ilave süre de isteyebiliyor ki o zaman süre daha da uzuyor. Süreç ile ilgili gerekli bilgiyi KD’nin internet sitesinden edinebilirsiniz.

Belirttiğim üzere KD’nin tavsiye kararı bağlayıcı değil ve TESMER isterse uymayabiliyor. Bu durumda siz isterseniz konuyu yargıya taşıyabiliyorsunuz. Bu durumda süreç sanırım bir yılı geçiyor. KD’ye başvurmuş olmanız dava hakkınızı devam ettiriyor ve süreyi donduruyor. KD’nin burada size sağladığı fayda şu oluyor. Tavsiye kararında notunuz yükseltilsin dedi ise ve TESMER de buna uydu ve bu durum sizi tatmin ediyorsa sorun yok. Yok KD sürecinden bir şey çıkmadı ise bu size yargıya gitmek için süreyi dondurmanızı sağlıyor. KD süreci tamamlandıktan sonra yargıya başvurmak için halen süreniz var. Tabi yukarıda sürecin 8 ayı bulduğunu söyledim. Eğer notunuzu beğenmedi ve yükseltilmesi için başvurdu iseniz KD’ye başvurudan sonra takriben bir ay içinde yeni sınav dönemi geliyor. Siz risk almamak adına o derse tekrar çalışıyorsunuz, bu kez notunuzu daha yüksek alıyorsunuz ve KD’nin sürecinin ve not yükseltmesinin size artık bir faydası kalmıyor. Sadece sınavlarınız kötü giderse arkaya attığınız ve dava açma imkânını size sunan bir yedekleme gibi işe yarıyor. Sürecin 8 aya varması ve TESMER’in tavsiye kararına da uymaması KD’nin faydasını boşa çıkarıyor.

Yapmış olduğun itiraz başvuru yazısında vermiş olduğunuz cevap ile cevap anahtarında yer alan cevabın karşılaştırmasına cümle cümle, ifade ifade yer verin. Sonuçta sizden istenen cevap anahtarında yer alan cevap ve siz de bunun aynısını veya anlam olarak karşılığın yazmış iseniz puan almanız gerekir. Bu hususa karşılaştırmalı olarak yer vermeniz önemli.

SON SÖZLER

Yazımın sonuna doğru gelirken, eğer YMM sınav sürecinin henüz başında ve olayı öğrenmeye çalışıyorsanız bu yazıda yazdıklarımın tümünün ne anlama geldiğini tam anlamayacaksınız. Onun için bu yazılarımı ara ara gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Süreç içinde hem bazı konularda ne demek istediğimi daha iyi anlayacak, hem de ilk okuyuşta anlamadığınız yerler sizin için açılacaktır.

YMM sınavına girmeyi düşünen meslek mensupları olarak bugüne kadar bu yazım gibi yol gösterici yazılar okudunuz, sınav tecrübesini geçirmiş onlarca kişiden akıl aldınız. Ancak hâlâ kafanızda aynı soru var: “Ben Yeminli Mali Müşavirlik sınavını başarabilir miyim?” Bu tecrübelerimi paylaştığım bir başka mecrada yazımı okuyan bir meslek mensubu tarafıma ulaştı ve “…bugüne kadar sınav ve süreci ile ilgili birçok kişi ile görüştüm, herkes bana bir şeyler dedi, kafam allak bullak oldu ve ben halen sınav sürecini başlatabilmek için net kararımı verebilmiş değilim, iki yıldır bu süreci erteliyorum. Çevremde bulunan şu şu meslektaşlarım süreci bitirdiler ancak ben başarabileceğim konusunda halen kararsızım…” Benim kendisine cevabım “eğer kendi kapasiteni süreci bitirmiş meslektaşlarınla karşılaştırdığında yeterli görüyorsan ve haftanın 4-5 günü en az net 3 saat oturup ders çalışabileceksen daha fazla hiçbir yerden akıl alma, daha fazla düşünme, ilk dönem sınavına hemen başvur…” idi. Evet süreç kolay değil, çalışmanız gereken “on binlerce sayfa” var. Öte yandan çalışma süreniz olarak 2 yıldan daha fazla bir zaman da var. Eğer gün, saat, dakika hesabına girerseniz yeterli zamanınızın olduğunu anlarsınız. Bazen işleri kendi kendimize zorlaştırıyoruz. Olaylara biraz farklı açılardan bakmak, işi zora sürmek değil, kolaylaştırmak gerek. “Başarabilirim” diyerek iki yıl tutabileceğiniz derin bir nefes alın ve sürece başlayın…

Bu yazı dizim boyunca sizlerden çok sayıda soru ve teşekkür e-postaları aldım. İlginize ben de teşekkür ediyorum. Anlaşılan yazılar siz adaylar için faydalı oldu. Sınav sürecine başlamış arkadaşlardan bir ricam olacak. Siz de kendi sınav tecrübelerinizi benimle paylaşırsanız, buradan yola çıkarak değinmediğimiz farklı noktalara da ışık tutabiliriz.

Bu yazdıklarım üstüne halen aklınızda soru işaretleri varsa her türlü bana ulaşabilirsiniz. Şimdiden başarılar diliyorum…

13.03.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM