YAZARLARIMIZ
İlyas Koyuncu
Vergi Müfettişi
E. Daire Başkanı
E. Gelirler Kontrolörü
Bilim Uzmanı
ilyaskoyuncu@hotmail.comYMM Adayları İçin Sınav Süreci - 2

Bir önceki yazımızla başladığımız sınav sürecine ilişkin paylaşımlarımıza devam ediyoruz.

Dersleri Önceliklendirme

Bazı derslerin içerikleri sebebiyle yakın çalışılması daha uygun. Derslerin gruplandırılması ile ilgili genel tavsiyem şu olur:

İlk dörtte yer alan vergi grubu dersleri beraber çalışılmalı. Gerek konu bütünlüğü, gerekse de kanun metinlerinde birbirini destekleyen, tamamlayan, mükerrer maddelerin bulunması sebebiyle vergi grubu dersleri bir bütün olarak çalışılmalı ve ayrılmamalı. Bunun hemen arkasında Meslek Hukuku dersini sıralamaya almanızda fayda var. Bunların hepsi vergi ile ilgili dersler. Bir tarafta öğrendiğiniz bilgi diğer tarafta öğrendiğinizi destekliyor, teyit ediyor, pekiştiriyor. Dahası bazen aynı sınavda birbiri içerisine geçmiş bir şekilde sorulabiliyor. Gelir ve harcama üzerinden alınan vergilere öncelikle çalışacaksınız zaten. Buna bir de Vuk ve 6183 olan usul kanunlarını da eklediğinizde Vergi Tekniği dersine de çalışmış oluyorsunuz. Revizyon ise bunların hepsinin sayısal olarak uygulamalı bir sonucu zaten. Dolayısıyla bu dört vergi dersini birbirinden hiç ayırmayın ve beraber sınavına girmenizi tavsiye ederim. Kısaca dört vergi dersine beraber çalışmanızda ve hemen arkasına Meslek Hukuku dersini almanızda fayda var. Böylece vergi ve meslek ile ilgili konuları öncelikle aradan çıkarmış olursunuz. Ancak bu meslek hukuku gerek çalışması gerekse de soruları sözel olan bir ders olup benim sözel olarak grupladığım Spk ve Dış Ticaret sınavları ile alıp beraber de çalışabilirsiniz.

Dört vergi dersini önceye almanızın şöyle bir faydası daha var. 10 ders arasında adaylara en zor gelenler bu dört vergi dersi ve bariz bir şekilde diğer derslere göre daha zor soruluyor. Dolayısıyla ortalama için derslerden almanız gereken puan hedeflerinizi belirlerken bu dört vergi dersi için 50 puan hedeflemenizi (tam 50 olmayacağından 52-53 alırsınız ortalama), kalan 6 dersten 65 ortalamayı tutturacak şekilde planlama yapmanızı tavsiye ederim. Daha da iyi olarak bu dört dersin bir ikisinden 60-70 küsur alırsanız ki o zaman işiniz daha da kolaylaşır. Bu dört vergi dersi 10 ders arasında aşılması gereken bir dağ gibi duruyor. Bu dört dersi verip diğer altı ders kaldığında dağın zirvesine çıkmış oluyorsunuz ve bundan sonrası sizin için “yokuş aşağı” durumunda. Yine kendinizi bu on dersten özellikle bu dört vergi dersinin zorlayacağını, diğer altısını her halükarda geçeceğinizi düşünüyorsanız da bu dört vergiyi öne almanızda fayda var. Eğer vergi grubunu geçemeyip başaramayacaksanız diğer altı derse hiç çalışmamış olursunuz ki emekleriniz boşa gitmez.

Dört vergi ve Meslek hukukunu da bitirdi isek gelelim benim sözel olarak grupladığım diğer iki derse. Dış Ticaret ve Spk. Bu iki ders sözel ve kanun ve ilgili tebliğleri okuyacak, ezberleyecek ve sınava gireceksiniz. Sözelci iseniz bu üç derse (meslek dâhil) asılmanızda ve bu derslerin ortalamasını yüksek tutmanızda fayda var. Bu dersler tamamen birbirinden bağımsız dersler. Planınıza göre ne zaman isterseniz o sıra ile sınav dönemini ayarlayabilirsiniz.

Yönetim Muhasebesi ile Finansal Yönetim dersine beraber çalışmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Çünkü ders içeriğindeki bazı konu başlıkları aynı ve konular birbiriniz destekler nitelikte. Kendinizi sayısalcı olarak görüyorsanız bu iki ders yüksek ortalama yapacağınız derslerden. Bu iki derse sözel metinlerden çalışıyorsunuz. Soruları hazırlayan komisyon üyesinin soru hazırlama tarzına göre sayısal cevaplı sorular da sorulabildiği gibi sözel cevap ve ezber gerektiren sorular da karşınıza çıkabiliyor. Yönetim Muhasebesi bazı kavramları öğrendikten sonra mantık ve dört işleme dayalı bir konu aslında. Konuyu kavrayıp gerekli hesapları da kolayca yapabiliyorsanız, yani kısaca biraz sayısal zekâ yatkınlığınız varsa yeterli. Finansal yönetim de daha çok faiz hesaplamaları, yatırım kararları vb. konuların olduğu ve sayısal cevapların istendiği bir ders. Şiddetle tavsiyem bu iki derse beraber çalışmanız.

İleri düzey finansal muhasebe içeriğinde TFRS/UFRS, TMS/UMS konularının olduğu bir ders. Uluslararası Finansal Raporlama Standartları konu ve kavramı ile bu sınav sebebiyle tanışacaksanız, tavsiyem öncelikle biraz tarihçesine bakmanız ve neden UFRS’ye geçildiğini/geçilmeye çalışıldığını anlamanız. Bunla ilgili 3-5 sayfalık süreci anlatan metinleri bulabilirsiniz. Zihninizde genel bir çerçeve çizmeye yardımcı olur. Bizler gibi “kural temelli” tek düzen muhasebe sistemi eğitimi almış ve vergi mevzuatının belirli kuralları arasında bugüne kadar mesleğini icra etmiş kişiler için “ilke temelli” UFRS ne demek, ne amaçla getirildi kavramlarının öğrenilmesi önemli.

UFRS aslı İngilizce olan standartlar ve bizler de bunu aynen tercüme ederek adını TFRS yapmışız. Size tavsiyem standartların doğrudan çevirilerinden çalışmak yerine bu standartları özümsemiş, ne demek olduğu hakkında bizim dilimizde sade ve kolay anlaşılabilir açıklamaların bulunduğu bir akademisyenin kitabını alır ve oradan çalışırsanız konu daha rahat anlaşılır ve çalışması da daha akıcı olur. Dersin aslı çeviri standartlardan oluşuyor ve bu standartlarda sınav için gereksiz birçok ayrıntı var. Onun yerine dili iyi olan bir kaynak alın ve hem okuyarak konuyu öğrenin, hem de sayısal örneklerini çözerek uygulamasını görün. Sayısal örnek kısmı önemli. Standartları salt okuyarak sayısal örnekleri yapabilir duruma gelemiyorsunuz. Onun için yeterli, anlaşılabilir örneklerin ve çözümlerinin olduğu bir kaynak edinin ve buradan çalışın. Ayrıca eski dönem sorularını analiz ettiğinizde bazı standartlardan daha fazla soru sorulurken kiminden hiç sorulmadığını göreceksiniz. Standartlara çalışırken bunu göz önünde kesinlikle bulundurun.

10 ders hakkında genel bir bilgi verdikten sonra 65 ortalama hedefi için kabaca şöyle bir hesap yapabilirsiniz. 4 vergi için 50’şerden 200 puan. Sözelci iseniz 3 dersten (Spk, Dış Tic., Meslek) 80’erden 240 puan, kalan 3 sayısal dersten (Yönetim Muhasebesi, Finansal Yönetim, İleri D. Fin. Muh.) 70’şerden 210 puan. Dört vergiden 50 üzeri ne kadar alırsanız size o kadar rahatlama sağlayacaktır. Ayrıca 3 sözel ders evet, salt sözel ve ezber soruluyor. Ancak sayısal 3 ders diye belirttiğim derslerde ezbere dayalı sözel ağırlıklı sorular da sorulmuyor değil.

Ben burada dersleri biraz sözel ve sayısal bağlamında ayırdım ama bu herkes için geçerli keskin bir ayırım değil. Belirttiğim üzere ben kendi tecrübem sonucu yazıyorum bu satırları. Bir de öncelikle zor derslere girip düşük ortalamanızı 65’e doğru artırmaya çalışmak yerine, size kolay gelen, yüksek ortalama yapacağınız derslere girip iyi puanlar alıp yüksek ortalamadan 65’e doğru inmeniz daha uygun bence. Size kolay gelen derslerden yüksek puan aldıkça zor beklediğiniz derslerden daha az puan almanız gerekecek ki bu da ilerleyen dönemde sınav stresi açısından çok daha iyi olacak. Bir iyi ihtimal daha. Dört vergiyi ben burada en kötü ihtimal olarak 50 aldım, belki ortalamanız 55-70 olacak ve bu da sizi diğer dersler için epey rahatlatacak…

Bir sonraki yazımızda çalışma tavsiyelerine yer vereceğiz.

08.02.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM