YAZARLARIMIZ
Hüseyin Özdemir
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
huseinozdemir@hotmail.comE-Kitap, E-Gazete ve Dergiye Yüksek Vergi!

Cumhurbaşkanlığı’nın 475 ve 476 sayılı Kararnameleri ile, 2019 yılının ilk zamlı vergisi; e-kitaba ve internet reklamlarına geldi. Cumhurbaşkanlığı 475 sayılı Kararı ile Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin 2007/13033 sayılı Karar’da değişiklik yaparak internet üzerinde kitap okumaya vergi zammı getirdi. 476 sayılı Kararname ile de internet üzerinde yapılan reklamlara gelir stopaj vergisi uygulaması getirildi.

Her iki Karar da 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

Yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesine göre;

- Gazete ve dergilerin elektronik ortamda satışı, elektronik gazete ve dergi okuyucu, tablet ve benzerlerinin teslimi,

 - Elektronik kitap (e-kitap) ve benzeri yayınların elektronik ortamda satışı, elektronik kitap okuyucu, tablet ve benzerlerinin teslimi, %18 oranında KDV’ye tabi olacaktır.

Küçükleri Muzir Neşriyattan Koruma Kanunu kapsamında poşetle satılan yayınlar ise eskiden olduğu gibi yüzde 18 oranında katma değer vergisine tabi olacaktır.

Bilindiği üzere değişiklikten önce katma değer vergisi elektronik ortamda satışı yapılanlar dahil, gazete ve dergiler %1, kitap ve benzeri yayınlarda ise %8 oranı uygulanmaktaydı. Gazete ve dergilere yüzde 1, kitaplara ise yüzde 8 oranında uygulanan katma değer vergisi uygulamasına devam edilmektedir.

Karar ile kâğıt ortamında yayınlanan ürünlerin vergisi değişmezken, elektronik yayınların vergisi ise artırılmaktadır

Cumhurbaşkanlığı’nın 476 sayılı Karar ile de internet ortamında verilen reklam hizmetleri için yapılacak ödemelerden 1 Ocak 2019 tarihinde itibaren yüzde 15 gelir vergisi vergi kesintisi yapılmasına karar verildi. Karar Resmî Gazete’de 19 Aralık 2018 tarihinde yayınlandı. Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca, internet ortamında reklam hizmeti veren şahıs ve kurumlar ve buna aracılık edenler yaptıkları ödemeler üzerinden Gelir Vergisi Kanununun 94 ncü, Kurumlar Vergisi Kanununun 15 nci ve Vergi Usul Kanununun 11 nci maddeleri hükümlerince yüzde 15 oranında gelir ve kurumlar vergilerine karşılık vergi kesintisi yapacaklardır. Kesinti reklam veren gerçek veya tüzel kişiler tarafından muhtasar beyanname ile bağlı olunan vergi dairesine beyan edilerek ödenecektir.

16.01.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM