YAZARLARIMIZ
Berkay Özgüven
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
umutberkayozguven@gmail.comAraba Kiralamada 'Saniye' Farkı!

Artık, işletmelerin birçoğu binek araç almak yerine araç kiralama yolunu tercih ediyor.

Bunun ana nedeni ise, binek araçların alımlarına yönelik vergisel kısıtlamaların fazla olması.

Yani, şirkete binek araç almanın vergisel avantajı yok denecek kadar azaldı.

Öte yandan, binek araçlara ilişkin gider kısıtlamasında her geçen gün farklı detaylar karşımıza çıkıyor.

Bu detaylardan bize göre en ilginç olanı, araç kiralamasında, gün, dakika hatta saniye detayı!

Kiraladığınız Binek Aracın 17.000,00 TL’sini Gider Yazabiliyorsunuz!

Bilindiği üzere, 7194 sayılı Kanun ile GVK madde 40/1., 5. ve 7. Bentleri ile GVK madde 68/4. ve 5. Bentlerinde yapılan değişikle birlikte faaliyet konusu kısmen veya tamamen binek otomobillerinin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere, kiraladıkları veya iktisap ettikleri binek otomobillerin giderlerine ilişkin sınırlamalar getirildi.

Bu kapsamda, kiralama yoluyla edinilen binek otomobillerin her birine ilişkin aylık kira bedelinin 17.000,00 TL’lik (2023 yılı için) kısmı giderleştirilebiliyor. Yani, bu rakamdan daha fazla tutara aylık binek araç kiralıyorsanız kalan kısım vergi matrahına ilave edilerek vergilendiriliyor.

Günlük Kiralamada Hesaplar Şaşıyor!

Şayet, günlük araç kiralıyorsanız hesaplamalarınızı bu ölçüde revize etmeniz gerekli.

Çünkü, 17.000,00 TL’lik rakam aylık bazda belirlenmiş durumda.

Karışıklık tam olarak burada başlıyor. Eğer günlük kiralama yapıyorsanız gider yazabileceğiniz rakam o ölçüde değişiyor.

Nasıl mı?

Konuya ilişkin yayımlanan 311 seri no.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile;

"Binek otomobillere ilişkin kiralama ve iktisap giderleri" başlıklı 13'üncü maddesinde "(9) Binek otomobillerin günlük şekilde kiralanmasında gider kısıtlaması, günlük kiralama bedelinin hesaplanması suretiyle uygulanacaktır.

Kiralama giderlerine ilişkin günlük gider kısıtlamasının uygulanmasında, kiralamanın yapıldığı tarihte gider olarak dikkate alınabilecek aylık azami kiralama giderinin o ayın gün sayısına bölünmesiyle elde edilecek tutarın dikkate alınacağı” belirlenmiştir.

Süreci örnek üzerinden netleştirmeye çalışalım;

Örneğin, A A.Ş., 1 Haziran 2023 tarihinde günlük 1.000 TL bedel karşılığında on günlüğüne bir adet binek otomobil kiralamıştır.

A A.Ş., tarafından kiralama Haziran ayı içinde yapıldığından, o yıl için belirlenen ve kazancın tespitinde gider olarak dikkate alınabilecek aylık azami kiralama gideri olan 17.000 TL, Haziran ayının gün sayısı olan 30'a bölünerek gider olarak dikkate alınabilecek günlük azami kiralama bedeli bulunacaktır.

Bu örneğe göre yapılacak olan hesaplama;

17.000 / 30 = 566,66 TL (Kazancın tespitinde gider olarak indirim konusu yapılabilecek azami günlük kiralama bedeli)

566,66 X 10 = 5.666,66 TL (On günlük kiralama için safi kazancın tespitinde gider olarak dikkate alınabilecek azami tutar)

1.000 X 10 = 10.000 TL (On günlük araç kiralama bedeli)

10.000 TL – 5.666,66 TL = 4.333,33 TL (A A.Ş. tarafından KKEG olarak dikkate alınması gereken kiralama gideri)

Görüleceği üzere, 10.000,00 TL’nin yalnızca 5.666,66 TL’lik kısmı gider yazılarak vergi matrahından düşülebiliyor. Kalan rakam, Kanunen Kabul Edilmeyen Gider olarak vergiye tabi tutuluyor.

Dakikalık Kiralamada Saniyeler Çok Önemli!

Bazı işletmeler, araç kiralama şirketlerinden dakika üzerinden kiralama yapabiliyor.

Böyle bir durumda, kiralama bedelleri binek otomobile ilişkin kullanılan dakikalar dikkate alınarak şirketlere fatura ediliyor.

Söz konusu kiralamaya ilişkin gider kısıtlamasında ise günlük tutar mı yoksa dakika karşılığı mı dikkate alınacağı noktasında kafa karışıklığı yaşanıyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı, konu ile ilgili görüşünü verdiği bir özelgede açıklamıştır.

“Bu hüküm ve açıklamalar çerçevesinde, şirketiniz tarafından işlerinizde kullanılmak üzere dakika olarak kiralanan araca ilişkin kira ödemelerinde gider kısıtlaması, dakikalık kiralama bedelinin hesaplanması suretiyle uygulanacak olup, söz konusu uygulama kapsamında kiralamanın yapıldığı tarihte gider olarak dikkate alınabilecek azami kiralama gideri, kiralamanın yapıldığı ayın gün sayısına bölünmesiyle elde edilecek tutarın 1.440'a (bir günün dakika karşılığı) bölünmesi suretiyle elde edilecek dakika tutarı dikkate alınarak hesaplanacaktır.” (GİB. İstanbul VDB’nin 03.02.2023 tarihli E-62030549-125-166969 sayılı özelgesi).

Dakikalık hesaplamada gider yazılacak tutarın aşağıdaki gibi hesaplanması gerekiyor;

17.000 / 30 = 566,66 TL (Kazancın tespitinde gider olarak indirim konusu yapılabilecek azami günlük kiralama bedeli)

566,66/1.440= 0,39351 TL (Kazancın tespitinde gider olarak indirim konusu yapılabilecek azami günlük dakikalık kiralama bedeli)

Özetlersek;

Hesaplamanızı yaparken, nasıl olsa 17.000 TL’nin altında araç kiraladım diyerek günlük hatta dakikalık tutarı kaçırmayın, aksi durumda cezalı tarhiyatla karşılaşabilirsiniz.

Çünkü, vergide artık dakikalar hatta saniyeler bile çok önemli.

19.09.2023

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM