EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
SON YAZILAR
YAZARLARIMIZ
Ahmet Durmuş
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
ahmetdurmuss@hotmail.comOtomatik BES'te Mevzuat Değişikliği-Yaş Sınırı-Tekrar Giriş

27.12.2018 tarihli Resmi Gazete'de yürürlüğe giren "Çalışanların işverenleri Aracılığıyla Otomatik olarak Emeklilik Planına Dahil Edilmesine ilişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ve 16.01.2019 tarihli "Çalışanların İşverenleri Aracılığıyla Otomatik olarak Emeklilik Planına Dahil Edilmesine İlişkin Sektör Duyurusu" uyarınca mevzuat değişikliği yapılmıştır.

Otomatik BES mevzuatında yapılan bir düzenleme ile sisteme dahil edilecek çalışanların 45 yaş kontrolünde değişiklik yapılmıştır.
Daha önceden dahil etmediğiniz ancak şu anki mevzuata göre dahil etmeniz gereken çalışanlarınız olabilir. Çalışanınızın 45 yaşını doldurup doldurmadığını, aşağıdaki tablodan kontrol edebilirsiniz.
Sisteme dahil edilmesi gereken çalışanlarınız varsa, mevzuatta belirtilen idari para cezasının uygulanmaması için, Otomatik BES ödeme işlemlerinizi en geç 27.02.2019 tarihine kadar tamamlamanız gerekmektedir.

 Ayrıca;

Otomatik katılımdan cayma veya ayrılma hakkını kullanarak çıkan çalışanlar cayma ve ayrılma tarihlerinden itibaren 3 yıl içinde yalnızca bir defalığına sisteme tekrar dahil edilecektir. Yeni düzenleme uyarınca, bu aşamada bu durumdaki çalışanlarınız için yapmanız gereken herhangi bir iş veya işlem bulunmamaktadır. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından konu hakkında yeni bir düzenleme yapılması halinde ayrıca bilgilendirme yapılacaktır.

25.02.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM