RSS | Sitene Ekle | Giriş Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Asgari Ücret 2016 | Asgari Geçim İndirimi 2016 | Reklam | Bize Ulaşın    


Vergi Müfettiş Yardımcısı İdris Ekinci
Gıda Bankacılığı Faaliyetinde Bulunan Dernek ve Vakıflara Yapılan Bağışlarda KDV İstisnası
(27.05.2016)

E-bültenimize kayıt olun, yeni yazılar e-posta adresinize gelsin!..   

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

Asgari Ücret 2016
Asgari Geçim İndirimi 2016
Basından Yazılar
E-Kitaplar
İstirahatli / Raporlu İşçinin Bildirimi
Fazla Mesai Ücreti Hesaplama
Doğum Yardımı
Pratik Bilgiler
Güncel Mevzuat
Soru-Cevap
Tek Düzen Hesap
    Planı
Vergi Takvimi 2016
Yazarlarımız

 SON YAZILAR
  Gelir ve Kurumlar Vergisi Standart İade Sistemi (GEKSİS)

  Gıda Bankacılığı Faaliyetinde Bulunan Dernek ve Vakıflara Yapılan Bağışlarda KDV İstisnası

  Asgari İşçilik Tespit Komisyonu’nda Ne Değişti?

  Vergi Dünyasından Notlar

  İşçi Ücretlerini Ödemede Yeni Kriter

  Stajyerlik/Çıraklık İşe Girişi İlk Sigortalılıkta Başlangıç Sayılır (*)

  Zamanında Ödenmeyen Kıdem Tazminatımı Hakkında Önemli Noktalar

  Yurt Dışında Ödenen Vergilerin Tevsiki Nasıldır ?

  Ücretlerin Bankadan Ödenme Zorunluluğu

  Motorlu Taşıt Vergilerinin Gider Yazılma Durumu

  Otomatik Katılımda En Az 50 TL Prim Ödenecek

  Dünyada Yoksulluk Artıyor

  2000 Yılından Sonra İşe Girenler Dikkat!..

  Kiralık İşçinin Kayıp Hakları Var Mı?


BASINDAN YAZILAR
Kanundışı Grev Yapan Tazminatsız Atılır,Sendikasına Da İşveren Zararını Ödemek Kalır / Resul Kurt » Muhasebe TR


 Malum bu aralar uçak yolcuları bin perişan. Aralarında benim de olduğum yüzbinlerce yolcu uçak yolculuğu sefaletinin nasıl olabileceğini yaşayarak görüyor. Önceki gün, kendimi Yunanistan semalarında it dalaşı yapan pilot gibi hissettim. Uçuşlar peşpeşe iptal ediliyor, edilmeyen rötarlı kalkıyor, kalkışını yapanlar inişte bavulunu bulamıyor. Şanslı olanlar ise bavulunu 2-3 saat bekledikten sonra alabiliyor. Şansız olanlar ise hiç bulamıyor.

İnternet sitelerindeki yorumlara baktım, son derece sığ, son derece kısır ve son derece yüzeysel sloganik "vurdumduymaz" kelime yığınları var. Yorumlarda en fazla bunun işçinin demokratik hakkı olduğu belirtiliyor. Diğer bir kısım yorum ise "iş buldunuz çalışın kardeşim, sırada iş arayan milyonlarca işçi var" türünden.

Açıkçası, pilotluk yapan komşularım var, sürekli uçuyorum ve kabin personelinin de durumlarını görüyorum. Almış oldukları ücretler, hatta daha fazlası son kuruşuna kadar haklarıdır. Hatta kanuni ve iş merkezi Türkiye'de bulunan müesseselerde istihdam edilen baş pilot, yardımcı pilot, uçuş mühendisi ve hosteslere ödenen ücretlerin çok büyük bir kısmı uçuş tazminatı adı altında ödenip vergiden istisna edilmesi dahi son derece doğrudur.

Burada olayı tek taraflı görmek çok yanlış, uçuş personelinin çok zor ve meşakkatli bir işleri var ama vatandaşında derdini görmek lazım. Peki, bu ülkede yolcunun hiç mi hakkı yok? Cenazesi olan, hastası olan, sınava gidecek olan, düğüne-derneğe giden yolcuların ne suçu var. Vatandaşın cenazesinin yollarda bekletilmesi, hastaların sağlıklarından mahrum bırakılması, sınavını kaçırması ne derece doğru? Yolcu mağdur edilmesin diye "Başladığı yolculuğu yurt içindeki varış mahallerinde bitirmemiş deniz, hava ve kara ulaştırma araçlarında grev ve lokavt yapılamaz" hükmü getirilmiş. Ama bunu anlayacak aydın işçimiz yok.

Modern ve çağdaş ülke olmanın gereği bu mudur? Müşteri memnuniyeti, sıfır hata, en kaliteli hizmet sunumu isterken bulduğumuz şeyden acayip koktum. Acaba "grevler ülkesi Yunanistan'ın" halinden hiç mi ders çıkarmıyoruz, yunan ekonomisinin süper halini görüp, onlara mı özeniyoruz ne? Dahası hak ararken biraz abartmıyor muyuz? Kendi hakkımızı ararken başkalarının haklarına tecavüz ettiğimizi göremeyecek kadar kör mü olduk?

****

Grev nasıl yapılır?

Mevcut yasal düzenlemelere göre "İşçilerin, topluca çalışmamak suretiyle işyerinde faaliyeti durdurmak veya işin niteliğine göre önemli ölçüde aksatmak amacıyla aralarında anlaşarak veyahut bir kuruluşun aynı amaçla topluca çalışmamaları için verdiği karara uyarak işi bırakmalarına grev" deniliyor. Grev yapabilmek için öncelikle uzlaşmazlık olması tutanağı düzenlenmesi ve taraf işçi sendikasının grev kararı alması gerekiyor. Burada ne alınmış bir grev kararı var, ne de uzlaşmazlık tutanağı.

Kanuni grev için aranan şartlar gerçekleşmeden yapılan, mevcut uygulamada da yaşadığımız greve kanun dışı grev deniliyor. Siyasi amaçlı grev, genel grev ve dayanışma grevi kanun dışı grevdir. İşyeri işgali, işi yavaşlatma, verimi düşürme ve diğer direnişler hakkında kanun dışı grevin müeyyideleri uygulanır.

***
Grev yasakları

Toplumsal hayatın ciddi şekilde etkilenmemesi için bazı işlerde grev ve lokavt yasağı vardır.

Aşağıdaki:

1. Can ve mal kurtarma işlerinde,

2. Cenaze ve tekfin işlerinde,

3. Su, elektrik, havagazı, termik santrallarını besleyen linyit üretimi, tabii gaz ve petrol sondajı, üretimi, tasfiyesi, dağıtımı, üretimi nafta veya tabii gazdan başlayan petrokimya işlerinde,

4. Banka ve noterlik hizmetlerinde,

5. Kamu kuruluşlarınca yürütülen itfaiye, sehiriçi deniz, kara ve demiryolu ve diğer raylı toplu yolcu ulaştırma hizmetlerinde, grev ve lokavt yapılamaz.

Yine, Aşağıdaki işyerlerinde grev ve lokavt yapılamaz:

1. İlaç imal eden işyerleri hariç olmak üzere, aşı ve serum imal eden müesseselerle, hastane, klinik, sanatoryum prevantoryum, dispanser ve eczane gibi sağlıkla ilgili işyerlerinde,

2. Eğitim ve öğretim kurumlarında, çocuk bakım yerlerinde ve huzurevlerinde,

3. Mezarlıklarda,

4. Milli Savunma Bakanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'nca doğrudan işletilen işyerlerinde.

Bu kanundışı grev ve iş yavaşlatma da, hava taşımacılığı işkolunun grev yasağı olan işler kapsamına alınmasından çıkıyor. Olan da vatandaşa oluyor.

****
Kanundışı grevin sonuçları

Kanun dışı grev yapılması halinde, işveren, böyle bir grevin yapılması kararına katılan, böyle bir grevin yapılmasını teşvik eden, böyle bir greve katılan veya böyle bir greve katılmaya veyahut devama teşvik eden işçilerin hizmet akitlerini, feshin ihbarına lüzum olmadan ve herhangi bir tazminat ödemeye mecbur bulunmaksızın feshedebilir.

Kanun dışı bir grev yapılması halinde, bu grev veya bu grevin yönetimi ve yürütümü yüzünden işverenin uğradığı zararlar, greve karar veren işçi sendikası veya kanun dışı grev herhangi bir işçi kuruluşunca kararlaştırılmaksızın yapılmışsa, bu greve katılan işçiler tarafından karşılanır.

Hak aramak işçinin en doğal hakkıdır. Ancak bir başkasının hakkının başladığı yerde onun haklarına da uymak gerekiyor. Yazının başlığında da yazdığımız üzere," Kanundışı grev yapan tazminatsız atılır, sendikasına da grev zararını ödemek kalır."

Dünya Gazetesi | 01.06.2012

MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYIN