BASINDAN YAZILAR
Üst düzey bürokrata vergi sürprizi - MuhasebeTR

Üst düzey bürokrata vergi sürprizi

Kamuda eşit işe eşit ücret düzenlemesine yönelik tartışmalar devam ederken üst düzey bürokratlara yeni bir fatura daha çıkıyor.

Yeni ücretlendirme sisteminde tazminatların vergi matrahına tabi tutulması sebebiyle bürokratların maaşları göstergelerine göre farklı oranlarda düşecek. Yeni sistemle verginin hesaplandığı değer yüksek tutulduğu için yüzde 15'lik vergi dilimi yerine çok sayıda üst düzey memurun maaşından yüzde 20'lik vergi dilimi üzerinden tahsilât yapılacak. Bu kapsamda 15 Mart'tan itibaren genel müdür ve üst kurul başkanlarının maaşları ortalama 200 lira civarında azalırken, müsteşarlar için rakam daha da artacak. Daire başkanı ve genel müdür yardımcılarının maaşlarındaki azalma ise vergi dilimine geç girmeleri sebebiyle 150 lira civarında olacak. Eski uygulamada bir genel müdürün aylık vergi matrahı 900 lira olduğu için yüzde 15'lik vergi dilimine göre maaşından kesinti yapılıyordu. Eşit işe eşit ücret düzenlemesinde ise aynı bürokratın aylık vergi matrahı 4 bin liraya kadar yükseliyor. Böylece 15 Mart'ta yaklaşık 6 bin lira maaş alan bir bürokratın cebine yüzde 20'lik vergi dilimine girdiği için 5 bin 800 lira girecek.

Yılın ikinci yarısından itibaren vergi diliminin yüzde 27'ye çıkması bekleniyor. Vergi dilim oranı yükseldikçe maaşlar da önemli oranda azalacak. Gelir Vergisi uygulanacak ilk dilim, 1 Ocak 2012 tarihinden geçerli olmak üzere 9 bin 400 liradan 10 bin liraya yükseltilmişti. Yılbaşından itibaren 10 bin liraya kadar olan gelirlere yüzde 15, 25 bin liranın 10 bin TL'si için bin 500 TL, fazlasından yüzde 20 oranında vergi tahsil edilecek.

 

(Kaynak: Zaman Gazetesi | 09.03.2012)

GÜNDEM