RSS | Sitene Ekle | Giriş Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Asgari Ücret 2016 | Asgari Geçim İndirimi 2016 | Vergi Affı | Reklam | Bize Ulaşın    


YMM Zekeriya Aslan
Şirket Ana Sözleşmelerinin Noter Tasdiği Şartı Mı?
(12.08.2016)

E-bültenimize kayıt olun, yeni yazılar e-posta adresinize gelsin!..   

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

Asgari Ücret 2016
Asgari Geçim İndirimi 2016
Basından Yazılar
E-Kitaplar
İstirahatli / Raporlu İşçinin Bildirimi
Fazla Mesai Ücreti Hesaplama
Doğum Yardımı
Pratik Bilgiler
Güncel Mevzuat
Soru-Cevap
Tek Düzen Hesap
    Planı
Vergi Takvimi 2016
Yazarlarımız

 SON YAZILAR
  5510 Sayılı Yasanın Ek 6. Maddesi Kapsamında Sanatçıların İşe Giriş, Çalışma Süreci ve İşten Çıkış Uygulamaları

  Şirket Ana Sözleşmelerinin Noter Tasdiği Şartı Mı?

  4691 Sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde Üretilen Yazılımların Vergilendirilmesi

  Stajyere Destek Devletten!

  Kimlere Bakıcı Desteği Verilecek?

  KDV Istırabı (2)

  Gerçek Kişi Mükelleflerin İşi Bırakması-Vergi Dairesince Mükellefiyetin Re’sen Terkini

  Muhtelif Müşteriler” İbareli Tek Bir Sevk İrsaliyesi Düzenlenerek Gönderilen Mallar İçin E-Fatura Uygulaması

  Karşılaştırmalı Örneklerle Alkol ve Sigarada ÖTV Artışı

  Resen İşi Terk Yapılan Mükelleflerin Mali Tablolarında Gözüken Stok, Demirbaş ve Taşıt Hesabı İle İlgili Cezalı Tarhiyat Yapılmaktadır

  Şirket Kuruluşlarında Yeni Dönem!

  Damga Vergisi Kanunu İle Bazı Kanun ve KHK Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı

  Genel Sağlık Sigortasında Af Devam Ediyor

  Yeni Vergi Düzenlemeleri (2)


BASINDAN YAZILAR
Memur maaş promosyonu seneye, emeklinin promosyonuna ne oldu? / Ali Tezel » Muhasebe TR


Memurların banka maaş promosyonları 2/3 oranından, yüzde yüz oranına çıkartıldı. Bundan sonra bankalardan alınacak promosyonların tamamı memurlara verilecek.

1997 yılından beridir maaşlar bankaya yatıyor
Başbakan Bülent Ecevit zamanında, memurlara maaşları mutemetler eliyle ödeniyor ve bazı usulsüzlükler ile mutemet soygunları oluyordu. Bu sebeple, Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün 6 sıra nolu Genel Tebliği ile “kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların aylıklarının bankalar vasıtasıyla ödenmesi” kararlaştırılmıştır. Bu Tebliğ ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarının çalışanlarına maaşlarını bankalar aracılığıyla ödemesi talimatlandırıldı. Bu talimattan sonra her kamu kurumunun yerel amiri (mesela Haydarpaşa Numune Hastanesi Baştabibi) özel veya kamuya ait bir banka ile pazarlık yapıp, maaşları size yatıracağız bunun karşılığında bize ne verirsiniz pazarlıklarına girip, bazen bir araba, bazen 10-15 bilgisayar karşılığı anlaşma yapıyordu.

2007 yılında memurlara 2/3 verilmesi kararlaştırıldı
Başbakan Recep Tayip Erdoğan imzası ile 20 Temmuz 2007 günü yayınlanan 2007/21 sayılı genelge ile bankalardan maaş yatırma karşılığı alınan promosyonların bundan böyle, çalışanlara da verilmesi istendi. İlgili genelgeye göre,

“- Bankalar ile yapılacak protokollerin süresi iki yıldan az beş yıldan çok olmayacaktır.

- Yapılan protokoller uyarınca, banka tarafından verilecek promosyon miktarının tamamının personele dağıtılması genel ilke olarak benimsenmekle birlikte, toplam miktarın üçte birini geçmemek üzere Komisyonca belirlenecek tutar, birim personelinin ihtiyaçları doğrultusunda kullanılmak üzere ayrılabilecektir.

- Dağıtılacak promosyonlar, ilgili banka tarafından personel adına açılan hesaba her personel için eşit tutarlarda aktarılmak suretiyle altı aylık periyotlarla ödenecektir.

- Bu Genelgenin yayımı tarihinden önce kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinin ödenmesine yönelik olarak kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili bankalarla yapmış oldukları ve halen yürürlükte bulunan protokoller sürelerinin bitimine kadar geçerli olacaktır.”

Görüldüğü üzere, promosyonların üçte biri amirlerce uygun görülen yerlere harcanacak, üçte ikisi de memurların kendilerine verilecektir.

Bu değişikliğe neden gidildi
Bir süre önce, Dış Ticaret eski Müsteşarı Tuncer Kayalar'ın banka promosyonunu şahsi harcamalarında kullandığı ortaya çıkmıştı. Dış Ticaret Kontrolörünün, Dış Ticaret eski Müsteşarı Tuncer Kayalar'ın Kenya Büyükelçiliğine atandığı sırada hazırladığı inceleme raporunda, Dış Ticaret Müsteşarlığı ile Vakıfbank arasında imzalanan anlaşma sonrasında promosyonun Başbakanlık Genelgesine aykırı olarak harcandığını belirlemişti. Rapora göre, banka promosyonu ile kaymaklı ekmek kadayıfı, çikolata, çiçek, dalış elbisesi, bilgisayar, inşaat malzemeleri, doğalgaz ödemesi, mobilya, halı saha ücreti, trafik cezası ve spor ayakkabı ödemelerinin harcamalar arasında yer aldığı dikkat çekilmişti. Bu raporun basına yansıması sonucu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, banka promosyonlarının kullanımı konusunda çalışma başlatmıştı.

2010 yılında 400 lira alan 2011’de 600 alır
Her kurumun her bankayla yaptığı promosyonlar farklılık arzetmekle birlikte 2010 yılında ortalama 1000 lira aylığı olan memura yaklaşık, 400 lira kadar yıllık bir defalık promosyon ödemesi yapılmıştı. Yeni durumda bundan sonra yapılacak promosyonlardan memurların yılda bir defa alacağı rakam 600 liraya çıkabilecektir. Çıkabilecektir diyorum, zira promosyon anlaşmaları genelde 2 yıllık yapıldığından 2010 yılı promosyonları zaten dağıtıldı, 2011 yılı promosyonları da 2011 ocak ayından sonra dağıtılacak.

Emekliye promosyondan ses yok
2010 yılı başında gerek Çalışma Bakanı Ömer DİNÇER ve gerekse de SGK Başkanı Emin ZARARSIZ, emeklilere de tıpkı kamu çalışanlarına verilen gibi banka promosyonu ile bir maaş verilmesi için çalışma yaptıklarını açıklamışlardı. Ertesinde bankalarla yapılan görüşmelerden ise sonuç alamamışlardı. Yani, emeklilerin banka promosyon işi suya düşmüş durumda.

Doğum borçlanmasında davalarınız geri almayın
SGK, Kanunsuz uygulamalarında biri olan doğum borçlanmasında açılan tüm davaları kaybedince şimdi geri adım attı ve yayınladığı Tebliğ ile borçlanmayı yasal hale getirdi. Şimdi de vatandaşlara açtığınız davaları geri çekin diyor ama davalarınızı geri çekerseniz tüm dava ve avukatlık paralarını cebinizden ödersiniz. Davaları geri çekmezseniz tüm dava ve avukatlık paralarını SGK öder. Vatandaşa eziyetten vazgeçen SGK devam eden tüm davaları kabul ederse iş hallolur. Hem davaları kabul etmeyip, vatandaşa davalarınız geri çekin demesi hiç de etik değil.

Habertürk | 12.08.2010

MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYIN