RSS | Sitene Ekle | Giriş Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Asgari Ücret 2015 | Asgari Geçim İndirimi 2015 | Reklam | Bize Ulaşın    


SMMM Cumhur Çetin
Bağ-Kur’lular Geriye Yönelik Tescil Yaptırarak Borçlarından Kurtulabilirler
(29.06.2015)

E-bültenimize kayıt olun, yeni yazılar e-posta adresinize gelsin!..   

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

Asgari Ücret 2015
Asgari Geçim İndirimi 2015
Basından Yazılar
E-Kitaplar
İstirahatli / Raporlu İşçinin Bildirimi
Fazla Mesai Ücreti Hesaplama
Doğum Yardımı
Pratik Bilgiler
Güncel Mevzuat
Soru-Cevap
Tek Düzen Hesap
    Planı
Vergi Takvimi 2015
Yazarlarımız

 SON YAZILAR
  Süt İzni (Emzirme İzni) Hakkında Tüm Merak Edilenler

  Malulen Nasıl Emekli Olunur?

  İkamet Adresi Gösterilerek Vergi Kaydı Açılabilir

  Bağ-Kur’lular Geriye Yönelik Tescil Yaptırarak Borçlarından Kurtulabilirler

  Emekliye 13. Maaş Müjdesi Gelebilir

  Emekli Memur Çalışırsa Maaşı Kesilir Mi?

  İş Kur İle Anlaş Teşviki Al

  Memurun Yıllık İzin Hakkını Etkileyen Faktörler

  Sigorta Primlerinin Yüksek Ödenmesi Emekli Aylığını Etkiler

  Konut Yapı Kooperatifine Yapılacak Hizmetin KDV Boyutu ?

  Emekli Maaşları 355 Lira Artabilir

  Basın,Deniz İş Hukukunda Yıllık İzin -Devlet Memurlarında ve Esnaf Yanında Çalışanların Yıllık İzni

  Annelere Müjde

  İşyerinde Bölümü Değiştirilenler Dikkat!


BASINDAN YAZILAR
Memur maaş promosyonu seneye, emeklinin promosyonuna ne oldu? / Ali Tezel » Muhasebe TR


12.08.2010

Memurların banka maaş promosyonları 2/3 oranından, yüzde yüz oranına çıkartıldı. Bundan sonra bankalardan alınacak promosyonların tamamı memurlara verilecek.

1997 yılından beridir maaşlar bankaya yatıyor
Başbakan Bülent Ecevit zamanında, memurlara maaşları mutemetler eliyle ödeniyor ve bazı usulsüzlükler ile mutemet soygunları oluyordu. Bu sebeple, Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün 6 sıra nolu Genel Tebliği ile “kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların aylıklarının bankalar vasıtasıyla ödenmesi” kararlaştırılmıştır. Bu Tebliğ ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarının çalışanlarına maaşlarını bankalar aracılığıyla ödemesi talimatlandırıldı. Bu talimattan sonra her kamu kurumunun yerel amiri (mesela Haydarpaşa Numune Hastanesi Baştabibi) özel veya kamuya ait bir banka ile pazarlık yapıp, maaşları size yatıracağız bunun karşılığında bize ne verirsiniz pazarlıklarına girip, bazen bir araba, bazen 10-15 bilgisayar karşılığı anlaşma yapıyordu.

2007 yılında memurlara 2/3 verilmesi kararlaştırıldı
Başbakan Recep Tayip Erdoğan imzası ile 20 Temmuz 2007 günü yayınlanan 2007/21 sayılı genelge ile bankalardan maaş yatırma karşılığı alınan promosyonların bundan böyle, çalışanlara da verilmesi istendi. İlgili genelgeye göre,

“- Bankalar ile yapılacak protokollerin süresi iki yıldan az beş yıldan çok olmayacaktır.

- Yapılan protokoller uyarınca, banka tarafından verilecek promosyon miktarının tamamının personele dağıtılması genel ilke olarak benimsenmekle birlikte, toplam miktarın üçte birini geçmemek üzere Komisyonca belirlenecek tutar, birim personelinin ihtiyaçları doğrultusunda kullanılmak üzere ayrılabilecektir.

- Dağıtılacak promosyonlar, ilgili banka tarafından personel adına açılan hesaba her personel için eşit tutarlarda aktarılmak suretiyle altı aylık periyotlarla ödenecektir.

- Bu Genelgenin yayımı tarihinden önce kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinin ödenmesine yönelik olarak kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili bankalarla yapmış oldukları ve halen yürürlükte bulunan protokoller sürelerinin bitimine kadar geçerli olacaktır.”

Görüldüğü üzere, promosyonların üçte biri amirlerce uygun görülen yerlere harcanacak, üçte ikisi de memurların kendilerine verilecektir.

Bu değişikliğe neden gidildi
Bir süre önce, Dış Ticaret eski Müsteşarı Tuncer Kayalar'ın banka promosyonunu şahsi harcamalarında kullandığı ortaya çıkmıştı. Dış Ticaret Kontrolörünün, Dış Ticaret eski Müsteşarı Tuncer Kayalar'ın Kenya Büyükelçiliğine atandığı sırada hazırladığı inceleme raporunda, Dış Ticaret Müsteşarlığı ile Vakıfbank arasında imzalanan anlaşma sonrasında promosyonun Başbakanlık Genelgesine aykırı olarak harcandığını belirlemişti. Rapora göre, banka promosyonu ile kaymaklı ekmek kadayıfı, çikolata, çiçek, dalış elbisesi, bilgisayar, inşaat malzemeleri, doğalgaz ödemesi, mobilya, halı saha ücreti, trafik cezası ve spor ayakkabı ödemelerinin harcamalar arasında yer aldığı dikkat çekilmişti. Bu raporun basına yansıması sonucu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, banka promosyonlarının kullanımı konusunda çalışma başlatmıştı.

2010 yılında 400 lira alan 2011’de 600 alır
Her kurumun her bankayla yaptığı promosyonlar farklılık arzetmekle birlikte 2010 yılında ortalama 1000 lira aylığı olan memura yaklaşık, 400 lira kadar yıllık bir defalık promosyon ödemesi yapılmıştı. Yeni durumda bundan sonra yapılacak promosyonlardan memurların yılda bir defa alacağı rakam 600 liraya çıkabilecektir. Çıkabilecektir diyorum, zira promosyon anlaşmaları genelde 2 yıllık yapıldığından 2010 yılı promosyonları zaten dağıtıldı, 2011 yılı promosyonları da 2011 ocak ayından sonra dağıtılacak.

Emekliye promosyondan ses yok
2010 yılı başında gerek Çalışma Bakanı Ömer DİNÇER ve gerekse de SGK Başkanı Emin ZARARSIZ, emeklilere de tıpkı kamu çalışanlarına verilen gibi banka promosyonu ile bir maaş verilmesi için çalışma yaptıklarını açıklamışlardı. Ertesinde bankalarla yapılan görüşmelerden ise sonuç alamamışlardı. Yani, emeklilerin banka promosyon işi suya düşmüş durumda.

Doğum borçlanmasında davalarınız geri almayın
SGK, Kanunsuz uygulamalarında biri olan doğum borçlanmasında açılan tüm davaları kaybedince şimdi geri adım attı ve yayınladığı Tebliğ ile borçlanmayı yasal hale getirdi. Şimdi de vatandaşlara açtığınız davaları geri çekin diyor ama davalarınızı geri çekerseniz tüm dava ve avukatlık paralarını cebinizden ödersiniz. Davaları geri çekmezseniz tüm dava ve avukatlık paralarını SGK öder. Vatandaşa eziyetten vazgeçen SGK devam eden tüm davaları kabul ederse iş hallolur. Hem davaları kabul etmeyip, vatandaşa davalarınız geri çekin demesi hiç de etik değil.

Kaynak: Habertürk