BASINDAN YAZILAR
Annelerden, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'a Açık Mektup / İsa Karakaş - MuhasebeTR

Annelerden, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'a Açık Mektup / İsa Karakaş

Son yıllarda kadınların özelikle de annelerin çalışma hayatına daha kolay girmesine yönelik birçok kolaylıklar sağlandı. Engeller azaltıldı. Bu düzenlemelere bağlı olarak kadınların istihdamında önemli artışlar sağlandı.

Hiç kuşkusuz bu pozitif düzenlemeler, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın hassasiyetleri ve yönlendirmeleri ile gerçekleşmiştir.

En son verilen yeni haklardan biri de  yarım zamanlı çalışma hakkıdır. Yarım zamanlı çalışmaya ilişkin Torba Kanun 10 Şubat 2016 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanmıştı.

İşçilerle ilgili yönetmelik 8 Kasım 2016 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlandı. İşçi anneler bu haktan uzun süredir yararlanmaktadır.

Ancak memur anne-babalar yaklaşık üç yılı aşkın süredir Kanunun yayımlanmasına rağmen bugüne kadar bir türlü yayımlanamayan yönetmelik nedeniyle maalesef bu haklardan mahrum kaldı.

Bu nedenle anne memurelerden her gün yüzlerce e-Mail yazısı gazetemize gelmektedir. Ayrıca başta CİMER olmak üzere çok sayıda idari yere bu hususta yakınmalar olmaktadır. Daha önceden defalarca gündeme getirmiştik. Ancak hâlen bu yönetmelik yürürlüğe girmedi. Ülkemiz tarihinde belki de en uzun sürede yürürlüğe girecek yönetmelik, rekoruna sahip olacak bu yönetmelik…

Süreye bağlı bu haktan gecikmeler nedeniyle mağduriyetlerin yaşanmaması için bir an önce yönetmeliğin yürürlüğe konması gerekmektedir.

Bahse konu kanun, eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Mehmet Müezzinoğlu döneminde yürürlüğe girdi. Daha sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına kadın Bakan Jülide Sarıeroğlu’nun gelmesi ile sevinen memur annelerin beklediği yönetmelik bir türlü çıkmadı.

Annelerin gözleri şimdi kadın Bakan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’ta. Gerekli düzenlemenin bir an önce yürürlüğe girmesini beklemektedirler. Keza bu düzenleme süreye bağlı olduğundan haklı olarak bize ulaşan anneler espiri ile “Çocuğumuz askere gidince mi bu yönetmelik çıkacak?" diyorlar.

Umarız bu düzenleme 2020 yılından önce yürürlüğe girer, memur anneler de yeni yıla daha sevinçli bir başlangıç yapar…

İstihdamda %60’lık artış başarısı

Özelikle son yıllarda yaşadığımız ekonomik daralmaya bağlı olarak işsizlik ve istihdamda hep olumsuz haberler akla gelmektedir. Ancak bazı illerimizde istihdam açısından yaşanan sevindirici haberler de gelmektedir. 2019 yılı istihdam rakamları incelendiğinde geçtiğimiz yılın ilk 10 ayına göre Aksaray ilimizde %60’ı aşkın artış oldu. Bu başarıda büyük payı olan Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut Akkuş ve personelini tebrik ediyorum. Aynı ilde sosyal güvenlik hizmetlerinin en ücra köşelere kadar ulaşmasını sağlayarak vatandaş memnuniyetini en üst sıralara yükselten Aksaray Sosyal Güvenlik İl Müdürü Bilal Akgün ve personelini de tebrik ediyorum.

"İsa Ağabey, 4 aylık bebeğim var. Her gün bir saat izin alıyorum. '6 aydan sonra emzirme iznin bitecek' diyorlar. Doğrusu ne kadar?" Özge Demirci

Özge Hanım, Kadın işçiye bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde 1,5 saat emzirme izni verilmesi zorunludur. Size eksik emzirme izni vermişler. Ancak yarım çalışma ödeneğinden faydalanmanız hâlinde çocuğunuz bir yaşından küçük olsa bile yarım çalışma ödeneği aldığınız süre esnasında ayrıca emzirme izni alamazsınız.

            ***

"Kocam askere gidince maaş alabilir miyim?" Mehtap Nayımoğlu

Mehtap Hanım, her kocası askere gidene maaş yardımı yapılmıyor. Yakını askerde olan, sosyal güvencesi olmayan, fakir ve muhtaç durumda bulunan vatandaşların desteklenmesi amacıyla evli askerin eşine, iki ayda bir PTT aracılığıyla  275 TL ödenmektedir. Bu yardımlarından faydalanmak için resmî ikametgâhınızın bulunduğu il/ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bir dilekçe ile T.C. kimlik numarası içeren bir nüfus cüzdanları ile başvurmanız tavsiye ederiz. Muhtaç olarak değerlendirilmeniz hâlinde bu yardımı alabilirsiniz.

            ***

Mesut Ata Bey, işe iade hakkından yararlanmanız için iş yerinizde en az 30 işçi çalıştırılıyor olması, iş sözleşmesi feshedilen işçinin ilgili işverene bağlı çalışma süresinin en az altı ay olması gerekmektedir. Bu şartlar varsa  işten çıkarıldığınız tarihten itibaren en geç 1 ay içinde ara bulucuya başvurmanız gerekmektedir.

            ***

“Kimsenin sahip olmadığı tek şey sensin. Senin sesin, fikrin, hikâyen ve vizyonun…”  Neil Gaiman

(Kaynak: Türkiye Gazetesi | 09.11.2019)

GÜNDEM