BASINDAN YAZILAR
İşçiye 6 Bin 379 Lira Tazminat! Kim, Ne Kadar Tazminat Alma Hakkı Kazanacak? / Faruk Erdem - MuhasebeTR

İşçiye 6 Bin 379 Lira Tazminat! Kim, Ne Kadar Tazminat Alma Hakkı Kazanacak? / Faruk Erdem

Temmuz zammıyla birlikte işçilerin tazminatları ve memurların ücret tavan rakamları arttı. Bakan Albayrak imzasıyla yayımlanan genelgeye göre SSK'lı çalışanların yıllık tazminatı 6 bin 379 liraya yükseldi. Peki maaş artışları tazminat hesabını nasıl etkileyecek? Kim, ne kadar tazminat alma hakkı kazanacak? Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem merak edilen soruları cevapladı. İşte tüm detaylar...

Temmuz ayıyla birlikte emeklilerin ve memurların maaşları zamlanırken,ayrıca enflasyon farkı da eklendi. Temmuz'daki maaş artışları birçokhesaplamaları da değiştirdi. Bunlardan biri de çalışanların alacağı yıllık kıdem tazminatı miktarları oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak imzasıyla yayımlanan genelgeye göre çalışanların yıllık kıdem tazminatı tavanları yükseltildi. Çalışanların iştenayrıldıklarında alacakları kıdem tazminatı hesaplanırken her yıl değişen bir tavan miktar uygulanıyor. Çalışanın maaşı ne olursa olsun tazminathesaplanmasında en üst rakam olarak belirlenen bu miktar uygulanıyor.

1 Ocak 2019'den itibaren işçilere ödenecek kıdem tazminatının yıllık tavan tutarı 6.017 lira 60 kuruş olarak belirlenmişti. Temmuz ayı ile birlikte yapılan zamlarla söz konusu rakam 6 bin 379 lira 86 kuruşa çıkarıldı. Böylece brüt maaşı tavanı aşan her çalışan için yıllık 362,26 lira avantajı oluştu. 10 yılçalışan birisi Haziran yerine Temmuz'da ayrıldığında 3.622 lira 60 kuruş daha fazla para aldı.

Bu miktarı her yıl Maliye Bakanlığı memur maaş katsayılarına göre belirliyor.Bu tutar 31 Aralık'a kadar geçerli olacak. Bir çalışanın kıdem tazminatı alabilmesi için kendi isteği dışında işten ayrılması gerekiyor. Bunun istisnaları da var. Erkek işçi askerlik, kadın evliliği nedeniyle (1 yıl içinde) işten ayrılırsa kıdemini alabilir.

Emekli olmak için işten çıkanlar kıdem tazminatı alır. Haklı fesihle iştenayrılana da kıdem tazminatı ödenir. 
YENİ RAKAMLAR BELLİ OLDU
Genelgeye göre 1 Temmuz 2018 ile 31 Aralık 2018 arasında uygulanacak rakamlar şu şekilde belirlendi:

Ek gösterge rakamlarının aylık tutarlara çevrilmesinde uygulanacak aylık katsayı 0. 138459, memuriyet taban aylığı göstergesinde uygulanacak taban aylık katsayısı ise 2.167248 olarak belirlendi.

1 Temmuz 2019'dan itibaren işçilere ödenecek yıllık kıdem tazminatının tavan tutarı 6 bin 379 lira 86 kuruşa yükseldi.

Kamuda sözleşmeli olarak çalıştırılan personelin ücret tavanı 7 bin 578 lira 57 kuruşa çıktı.

Sözleşmeli personelin hizmet sözleşmesi ve toplu sözleşme hükümlerinde yer alan taban ve tavan ücretleri yüzde 6.02 oranında artırıldı.
 

2002/3729 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'nda kapsama dahil tüm personel için ortalama ücret toplamı üst sınırı 13 bin 791 lira 19 kuruşa yükseltildi. 

2018'de asgari geçim indiriminin hesaplamasında esas alınacak brüt asgari ücret tutarı 2.558,40 TL olarak uygulanacak.

Maliye Bakanlığı'nca ilan edilmesi gereken genel hizmetler sınıfında birinci derecenin birinci kademesindeki şube müdürüne ödenen her türlü zam ve tazminatlar dahil net aylık tutar ise 1 Temmuz tarihi itibarıyla 5 bin 984 lira 12 kuruş oldu.
 

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 23.07.2019)

GÜNDEM