BASINDAN YAZILAR
Yeni İşçiye Teşvik Desteği Ne Kadar? SGK 2019 İşverene Asgari Ücret Üzerinden Ücret Desteği Başvuru Şartları Nedir?. - MuhasebeTR

Yeni İşçiye Teşvik Desteği Ne Kadar? SGK 2019 İşverene Asgari Ücret Üzerinden Ücret Desteği Başvuru Şartları Nedir?.

İşsizliği azaltmak için başlatılan ‘istihdam seferberliği’ kapsamında, işverene çok sayıda teşvik veriliyor. Bu destekler işverene büyük bir kolaylık sağlıyor. Genelgeye göre; 1 Şubat-30 Nisan 2019 tarihleri arasında bildirilen her ilave istihdam için teşvik kapsamındaki işçinin, SGK’ya 30 gün üzerinden belirtilmesi halinde destek tutarı 2 bin 20 TL olacak. Peki Yeni işçiye teşvik desteği ne kadar? SGK 2019 işverene asgari ücret üzerinden ücret desteği başvuru şartları nedir? İşte tüm detaylar.

Hükümetten işverene müjde üstüne müjde geliyor. Yeni işçiye 30 Nisan tarihine kadar başvurmak koşulu ile kişi başı 3 bin 134 lira verilecek. Prim teşviki ise 12 ay sürecek. 3 aylık ödeme 9 bin lirayı, toplam teşvik işçi başına 20 bin lirayı bulacak. Her ilave istihdam için ilk üç ay ücret, vergi ve SGK primlerini devlet ödüyor. İşsizliği azaltmak için başlatılan 'istihdam seferberliği' kapsamında, işverene çok sayıda teşvik veriliyor. 2019'da 2.5 milyon yeni kişiye iş sağlayabilmek için verilecek teşviklerden birisi de 'ücret desteği.' İşverene ücret desteğinin uygulama detaylarını düzenleyen genelge, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından 21 Mart 2019 tarihinde yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Peki destekten kimler yaralanabilir? Hangi firmalara teşvik veriliyor? Destek süresi nasıl belirleniyor? Yeni işçiye teşvik desteği ne kadar? SGK 2019 işverene asgari ücret üzerinden ücret desteği başvuru şartları nedir? İşte tüm detaylar.

(Takvim Gazetesi | 03.04.2019)

GÜNDEM