BASINDAN YAZILAR
En Düşük Maaş 1000 TL Oldu Ama 2-3 Yıl Zam Yok / Mustafa İşcan - MuhasebeTR

En Düşük Maaş 1000 TL Oldu Ama 2-3 Yıl Zam Yok / Mustafa İşcan

Değerli okurlar bugün en düşük emekli aylığının 1000 TL’ye çıkarılmasından bahsedip yapılan bu zam sonrası yaklaşık 3 yıl yeni zam yapılmamasından bahsedip sizlerden gelen sorulara da cevaplar vereceğim.

Yazılarımızı takip edenler bilirler daha önce de düşük emekli aylıkları hakkında birkaç sefer yazıp çözüm bulunması için gündemde tutmaya çalıştım. Cumhurbaşkanı’nın emeklilere vermiş olduğu iftarda söylemiş olduğu sözleri köşemize taşıdıktan sonra yeni kurulan hükümetin açıkladığı 100 Günlük Eylem Planlarına girmiş ve çözüm sözü verilmişti. Ancak ilk 100 günlük yetişmese de gecikmeli olarak bugün Resmi Gazete’de yayınlanması ile resmen yürürlüğe girmiştir.

Şubat ayı emekli aylıkları ile ödenmeye başlanacaktır.

İsterseniz konuyu kısaca özetleyelim.

Bu yazıyı yazmama sebep olan Cumhurbaşkanı’nın emeklilere verdiği iftar yemeğinde söylemiş olduğu sözlerdir. O sözleri tekrar okuyalım. İşte Cumhurbaşkanımızın iftar sonrası açıklamasının bir bölümü:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, ülkemizde 12,3 milyon emekli vatandaşın olduğunu belirterek, iktidara geldiklerinde ilk işlerinden birinin emeklilerin durumlarına el atmak olduğunu söyledi. Tüm emeklilerin, özellikle de Bağ-Kur emeklilerinin durumunun çok sıkıntılı olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘30 yıl, 40 yıl ekmek teknesinin başını bekleyen, tarlasını ekip biçen insanlarımıza öyle emekli maaşları bağlanıyordu ki biz bunları gördüğümüzde yüzümüz kızarmıştı. Hemen harekete geçip kademeli olarak bu tür çarpıklıkları ortadan kaldırdık. Emekli maaşlarında reel olarak iki katına, üç katına, dört katına varan oranlarda artışlar yaptık. Bugün ülkemizde az sayıdaki istisna haricinde asgari ücretin altında emekli maaşı alan bulunmuyor. Hele hele eskisi gibi 50, 100 lira gibi trajikomik emekli maaşı alan hiç kimse kalmadı’ diye konuştu.”

ESKİ EMEKLİLERE ZAM YAPILIRKEN YENİ EMEKLİLER UNUTULDU

Cumhurbaşkanımızın Külliye’de emeklilere vermiş olduğu iftar yemeğindeki konuşmanın üstüne, evet Sayın Cumhurbaşkanım sizin döneminizden önce bağlanan emekli aylıklarına güzel zamlar verilerek neredeyse asgari ücretin altında emekli aylığı alan kalmamıştı. Ancak işin garip olan tarafı da burada başlıyor. Kendi dönemlerinizde bağlanan emekli aylıkları 634-700 TL civarlarına düştüğünü belirttim ve bunun kendisine aksettirilmediğini düşündüğümü beyan etmiştim. Oysa Milli Görüş iktidarında yapılan zamlar halen emekliler, işçiler ve memurlar tarafından takdir ile dile getiriliyor.

AYLIĞI 1000 TL OLANA YAKLAŞIK 2-3 YILA KADAR ZAM YOK

1000 liranın altında emekli aylığı alan 105 bin emeklinin maaşının 1000 liraya çıkarılmasını öngören 7161 sayılı kanun bugün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Ancak aylığı 1000 liraya tamamlanan emekliler yaklaşık 3 yıl zam alamayacak ve 1000 liralık gelirleri artmayacak.

Daha iyi anlaşılması için konuyu örneklersek aylığı 750 lira olan emeklilere 250 lira da Hazine'den destek sağlanarak ele geçen gelir 1000 liraya yükseltilecek. Her 6 ayda bir verilen maaş zammı 1000 liraya değil, emekli aylığı olan 750 liraya yapılacak. Böylece örneğin maaşlara yüzde 10 zam yapıldığını 750 liralık emekli aylığı 75 lira artarak 825 liraya çıkacak. Hazine'nin emekliye yapacağı ek ödeme 250 liradan 175 liraya düşecek. Emeklinin aylık maaşı yine 1000 lirada kalırken sistem gereği emekli maaşı 1000 liraya ulaşana kadar böyle devam edeceği için emeklinin aylığı 2-3yıl belki de 4 yıl boyunca hep 1000 lirada kalacak, reel zam alamamış olacak. Bu da emekliler için bir handikap. İnşallah bu hatadan en kısa zamanda dönülür ve aylık bağlandıktan sonra aylıklara yapılan zamlar da yansıtılır yoksa hazinece karşılanan farklar enflasyon karşısında erimiş olur.

(Milli Gazete | 19.01.2019)

GÜNDEM