BASINDAN YAZILAR
Kişisel Koruyucu Ekipmanlar / Şenay Koçyiğit Özdoğan - MuhasebeTR

Kişisel Koruyucu Ekipmanlar / Şenay Koçyiğit Özdoğan

■ Kişisel koruyucu ekipman seçerken nelere dikkat edilir?

Okurumuz Mehmet bey, "Yılda kaç kez kişisel koruyucu donanım almak zorundayız?" diye soruyor. Kişisel koruyucu donanımların işyerinde kullanılması hakkında yönetmelik Madde 6’ya göre "c) Kişisel koruyucu donanımların kullanılma koşulları özellikle kullanılma süreleri, riskin derecesine ve maruziyet sıklığına, işçinin çalıştığı yerin özelliklerine ve kişisel koruyucu donanımın performansına bağlı olarak belirlenecektir" denilmektedir.
Kişisel koruyucu donanım seçerken TSE ve CE standartlarına uygun olarak seçilmesine özen gösteririz. Ağır ve tehlikeli işler yapılan çalışma koşulları ve çalışma şekline göre kullanılan kişisel koruyucu ekipmanların en sık eskidiği alandır. Çalışanın kıyafeti eskidikçe yenisi ile değiştirilmelidir. Mevsimsel değişiklikler göz önüne alındığında yazlık ve kışlık olarak kıyafetlerin verilmesi uygun olacaktır. İş ayakkabısı da diğer iş elbiseleri gibi yazlık ve kışlık olmak üzere sene de en az iki sefer verilmelidir.
İş hijyeni açısından, verilen kişisel koruyucu donanımların yedeği muhakkak bulunmalıdır. Kirlenmesi durumunda yedeği giyilerek diğeri temizlenmelidir. Çalışanlar kendilerine verilen kişisel koruyucu donanımları aldıkları eğitime ve talimata uygun olarak kullanmalıdır. Çalışanlar kişisel koruyucu donanımda gördükleri herhangi bir arıza veya eksikliği işverene bildirmelidir. Verilen kişisel koruyucu donanımlar her zaman etkili şekilde çalışır durumda olacak, temizlik ve bakımı yapılacak ve gerektiğinde yenileri ile değiştirilmelidir.

(Aydınlık | 14.01.2019)

GÜNDEM