EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
SON YAZILAR
BASINDAN YAZILAR
100 Gün Doldu, Maaşlar 1.000 TL’ye Çıkmadı / Mustafa İşcan - MuhasebeTR

100 Gün Doldu, Maaşlar 1.000 TL’ye Çıkmadı / Mustafa İşcan

Değerli okurlar, bugün sizlere hükümetin kurulup ilk 100 günlük icraatlarının 1. maddesi olan “emekli aylıkları 1.000 TL’den az olamaz” düzenlemesi hakkında son gelinen durumun değerlendirmesini yapacağım.

Bildiğiniz gibi bu konuyu hem gazetemizin köşesinden hem de sosyal medya hesapları vasıtası ile daha önce birkaç sefer gündeme getirmiş ve takipçisi olacağımı belirtmiştim. Kısaca konunun sürecinden bahsedeyim.

Konuyu ilk defa Sayın Cumhurbaşkanının emeklilere verdiği iftarda söylediği sözler üzerine kaleme alıp gündeme getirdim ve bu yazım ses getirerek cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucu kurulan ilk hükümetin 100 günlük icraatların sosyal güvenlik bölümünde 1. sıradaki sözüdür. Önce isterseniz sayın Cumhurbaşkanı ne demiş ve açıklanan 1000 günlük icraatlardaki 1 sıradaki tam metni paylaşalım.

 “Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, ülkemizde 12,3 milyon emekli vatandaşın olduğunu belirterek, iktidara geldiklerinde ilk işlerinden birinin emeklilerin durumlarına el atmak olduğunu söyledi. Tüm emeklilerin, özellikle de Bağ-Kur emeklilerinin durumunun çok sıkıntılı olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘30 yıl, 40 yıl ekmek teknesinin başını bekleyen, tarlasını ekip biçen insanlarımıza öyle emekli maaşları bağlanıyordu ki biz bunları gördüğümüzde yüzümüz kızarmıştı. Hemen harekete geçip kademeli olarak bu tür çarpıklıkları ortadan kaldırdık. Emekli maaşlarında reel olarak iki katına, üç katına, dört katına varan oranlarda artışlar yaptık. Bugün ülkemizde az sayıdaki istisna haricinde asgari ücretin altında emekli maaşı alan bulunmuyor. Hele hele eskisi gibi 50, 100 lira gibi trajikomik emekli maaşı alan hiç kimse kalmadı’ diye konuştu.”

ESKİ EMEKLİLERE ZAM YAPARKEN YENİ EMEKLİLER UNUTULDU

Cumhurbaşkanımızın Külliye’de emeklilere vermiş olduğu iftar yemeğindeki konuşmanın üstüne evet sayın cumhurbaşkanım sizin döneminizden önce bağlanan emekli aylıklarına güzel zamlar verilerek neredeyse asgari ücretin altında emekli aylığı alan kalmamıştı. Ancak işin garip olan tarafı da burada başlıyor. Kendi dönemlerinizde bağlanan emekli aylıkları 634-700 TL civarlarına düştüğünü belirttim ve bunun kendisine aksettirilmediğini düşündüğümü beyan etmiştim.

 

EFSANE ERBAKAN HÜKÜMETİNİN EMEKLİ ZAMLARI BİR BAŞKAYDI

10 aylık Refahyol hükümetinin emekliye verdiği zam ile 16 yıllık hükümetin verdiği zamlar arasında dağlar gibi farklar var. O yıllarda koalisyon ortağı olduğu halde önce diğer hükümetlerce zam dönemleri unutulan, ezilen ve dışlanan emeklilerimiz Cennetmekan Erbakan hoca başbakanlığının 10 aylık hükümet döneminde hak ettikleri yıllardır almadıkları zammı almışlardır. Hatta bu konu ile ilgili bir hatıramı da yine bu köşede 10.03.2015 tarihindeki bir yazımda da paylaşmıştım.

'YANLIŞ DEĞİL, BU ZAMMI ERBAKAN VERDİ AMCA'

Evet yukarıdaki başlıkla o günkü yazımda bu anımı paylaşmıştım siz okuyucularımızla. Hiç unutmam, bankada vergi ödemesi için sıramı beklerken bir diyaloğa şahit olmuştum. Emekli aylığını almak için torunu ile bankaya gelen yaşlı bir amca, memure hanımın maaşını ve makbuzunu vermesiyle başlamıştı her şey. Aldığı parayı sayıp, “yanlış saydım herhalde” diye mırıldanan amca, torununa bir de sen say demişti. Torunu “100 milyon lira dede” dediğinde amca, banka memuresine dönüp, “Kızım bu para çok !!! Yanlış verdin herhalde. Benim maaşım 30 milyon idi. Burada 100 milyon var” demişti. Banka memuresi, “Amca bu senin maaşın, yanlış değil. Erbakan verdi böyle zammı size” demesiyle, amca “Böyle zam mı olur!” diye şaşkınlığını gizleyememişti. Tabi Cumhuriyet tarihinde hiç bu kadar zam almamıştı ki,  nasıl şaşırmasın! İşte değerli okuyucularımız takdir sizin diyerek yazımı sonlandırmadan önce son temennimi de belirtmek istiyorum.

İlk defa cumhurbaşkanlığı sistemine göre kurulan hükümetin ilgili bakanlığın vermiş olduğu bu sözün yürürlüğe girebilmesi adına Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve Çalışma, Sosyal Hizmetler ve  Aile  bakanımız sayın Zehra Zümrüt Selçuk hanımefendiden bu konuda takip ve tüm SGK emeklileri adına olumlu haberler bekliyoruz.

(Milli Gazete | 14.11.2018)

GÜNDEM