EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
SON YAZILAR
BASINDAN YAZILAR
Yurtdışı Borçlanmasında “Deprem Geçti” Gurbetçiye Geçmiş Olsun / Şevket Tezel - MuhasebeTR

Yurtdışı Borçlanmasında “Deprem Geçti” Gurbetçiye Geçmiş Olsun / Şevket Tezel

Bir önceki yazımızda yurtdışı borçlanması ile Türkiye’den emekli olacak gurbetçi Türk vatandaşlarının bahse konu haktan yararlanmasında birçok hak kaybı getiren 2018/27 sayılı Genelgenin getirdiği değişikliklere yer vermiştik.

19.07.2018 tarihinde yürürlüğe giren bahse konu Genelge 01.08.2018 tarihli 2018/29 sayılı Genelge ile yürürlükten kaldırıldı.

Yani rüzgar gibi birdenbire gelen bu her tarafından apar-toparlık kokan bu 2017/27 sayılı Genelge rüzgar gibi de gitti.  

Her gün “Emekliye müjde”, “Çalışana Müjde” “Memura müjde” den başka çalışma hayatına dair atacak başlık bulamayan günümüz Türk basını bu derece değişiklik meydana getiren Genelgenin getirdiklerine yer veremese de derinlerde meydana getirdiği sarsıntı sebebiyle olacak ki ancak 11 gün yürürlükte kalabildi.

Genelge yürürlükte iken sadece bizim - o da internet medyasında- değindiğimiz sorun basında hak ettiği yeri bulamasa da gurbetçiler için çok önemli olumsuz değişiklikler meydana getiriyordu.

Önce Genelgeyi çıkaranlara sonra da muhataplarına seslenmek istiyorum.

Gelinen noktada yetkililere diyoruz ki böyle bir hakkı kaldırmak istiyorsanız bir süre verin ve sonra kaldırın, böyle kaba tabirle ayak oyunlarına, yasayla zıt genelge çıkartarak yargının iş yükünü artıracak değişikliklere bizce hiç gerek yok.

Zaten 1980’lerde ve sonrasında doğan gurbetçiler için yurtdışı borçlanması ile emeklilik parasal açıdan avantajını tamamen yitirecek.

Yurtdışı borçlanması hakkı bulunanlara da diyoruz ki bu hakkınızı kullanın, en azından borçlanmasını yapıp bir kenara koyun. Bunu yaparken “Sosyal Güvenlik Müşaviri” bir profesyonelle çalışın ve ödeyeceğiniz parayı söyleyerek kaç TL aylık bağlatabileceğini sorun. Örneğin bugün 2000-2500-3000 TL aylık bağlatmak için kaç TL ödemeliyim diyerek alternatifler isteyin.

Yaştan emeklilik için ayrı seçenekler, normal emeklilik için ayrı seçenekler isteyin. Kimileri için normal emeklilik daha iyi iken kimileri için yaştan emeklilik daha doğru olabilir.

Bilinçli adım atın.

Çalışacağınız profesyonelde Avrupa’ya ayağınıza gelme ya da sizi Türkiye’de otelde ağırlama özelliğini değil bu rakamsal “Ödeme/Aylık” seçeneklerini arayın. Elbette güvenilirlik olmazsa olmaz kriteriniz olsun.  

Bir şey daha, gördünüz her an her şey olabiliyor, o nedenle son bir kez daha uyarayım, borçlanmanızı şimdiden yapın ve kenara koyun. 

(Alitezel | 06.08.2018)

GÜNDEM