EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
SON YAZILAR
BASINDAN YAZILAR
Vergi Kaskosunu Yaptırmayı Unutmayın! / Ahmet Gündüz - MuhasebeTR

Vergi Kaskosunu Yaptırmayı Unutmayın! / Ahmet Gündüz

Vergi mükellefleri için son yılların en son vergi affı olan 7143 Sayılı Vergi Affı Kanunu bizlere 
vergi idaresi ile barışma fırsatı veriyor... Vergi mükellefi olsun olmasın tüm vatandaşlarımızın 'Vergi İdaresi İle Barışma Kanunu' olarak adlandırdığımız 7143 Sayılı Bazı Alacakların Yapılandırılması ve Matrah Artırımı Kanunu mükelleflere rahatlama imkanı vermektedir.

Biz bu durumu vergi kaskosu diyoruz. Son kasko poliçenizi yaptırmayı unutmayınız…
Bizler evimizi, arabamızı kasko yaptırırız, hatta kendimizi bile gider hayat sigortası yaptırırız. Ancak vergi kaskonuzu yaptırdınız mı? Diye hatırlatıyorum. Çoğunuzdan “Böyle bir kasko türü var mı ?” diye söylendiğinizi duyar gibiyim. Sizleri daha fazla merak ettirmeyeyim. 
Böyle bir sigorta var; “matrah artırımı”.

Matrah artırımı önceki yıllarda birkaç kez çıktı. Ama 7143 Sayılı Alacakların Yapılandırılması ve Matrah Artırımı Yasası 18.05.2018 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanun 31 Ağustos 2018 tarihi itibari ile sona erecektir. Kanun kapsamında 31 Temmuz 2018 günü mesai saati sonu kadar vergi ve sosyal güvenlik borçları başta olmak üzere bir çok kamu kurum ve kuruluşuna olan borçların yapılandırılmasına ve borçların 6, 12 veya 18 taksitte ödenmesine olanak sağlamaktadır. Hatta borçlarının tamamını 1 Ekim 2018 tarihine kadar peşin ödemek isteyen mükelleflere hesaplanacak yapılandırma ÜFE oranı %90 indirimli uygulanarak mükelleflerin borçlarını taksitler halinde değil peşin ödemeleri özendirilmektedir. Eğer mükellefler 30 Kasım 2018 tarihinde kadar bile peşin ödeyen mükelleflere ise, %50 oranında indirim uygulanacaktır.

Bize göre,7143 Sayılı Kanun'da sayılan vergi türleri itibari ile özellikle vergi ve sosyal güvenlik borçlarınızı yapılandırmanızı, borcunuz olmasa bile yapılandırma kapsamındaki kurumlardan borcu yoktur yazısı almanızı öneririz. Ayrıca evinizi, arabanızı hatta kendinizi sigorta yaptırmayı ihmal etmiyoruz. Ancak vergi incelemelerine karşı 'vergi kaskonuzu' neden yapmayalım.

İşte size fırsat 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 yıllarını vergi incelemelerine karşı, şirketinizin kayıt dışılıktan kayıt içine girmesini arzu ediyor iseniz mutlaka matrah artırımı yapmalısınız.
Gelir, kurumlar veya KDV matrah artırımları ile şirketinizin İncelemelere karşı vergi sigortası yaptırmış olacaksınız. Ayrıca şirketinizin bilançosunda olumsuzluklara sebep olan fiktif kasalarınızı, ortaklar cari hesaplarınızı kapatarak, aktiflerinizi düzenleme imkanınız olacaktır. Kayıtdışı aldığınız veya sattığınız stoklarınızı kayıtlarınıza alarak reel bir bilanço büyüklüğüne ulaşma şansınız olacaktır.

Bu kapsamda aktiflerinize aldığınız stok, makinalar kadar öz kaynaklarınızı artıracaktır. Stoklar için ödemiş olduğunu %10 vergiyi hem indirim konusu yapabileceksiniz. Hem de stoklarınız satışlarınızın maliyetlerinde gider yazabileceksiniz. Ayrıca artış tutarının öz kaynaklardaki fon tutarları şirketinden ortaklara dağıtmanız halinde de kâr dağıtım vergisi ödemeyeceksiniz.
Böyle bir son kez olduğunu çıkmış tarihi fırsatı kaçırmayızınız. Tüm vergi mükelleflerinin kaçırmamasını, evini, arabasını sigorta ettirdiği gibi işletmesini de vergi incelemelerine karşı vergi sigortası yaptırmasını öneririz. Böylelikle hem vergi idaresi ile barışmış olacaksınız hem de enerjinizi yeni yatırımlara, üretime, büyümeye odaklanacaksınız.

Ayrıca 7144 sayılı Torba Kanun'la bilanço aktiflerinde yer alan gayrimenkullere enflasyon değerlemesi imkanı getirilmiştir.

Bu kanunla ilgili aktiflerdeki gayrimenkullerin Yİ-ÜFE oranında yeniden değerlendirilmesi imkanı getirilmiş oldu. Bu değer artışının %5’ini vergi olarak ödenmesi halinde, gayrimenkulün değerinin güncellenmesine ve pasifte bir hesapta biriktirilmesine imkan tanımaktadır. Böylelikle satışı yapılması halinde gayrimenkul satış kârı yeniden değerlenmiş tutarları dikkate alınarak hesaplanacağından, kısa süre içerisinde satış yapacak veya kredi kullanacak Bilanço esasında tabi defter tutan mükelleflerin yararlanmasını öneririz.

(Dünya Gazetesi | 04.08.2018)

GÜNDEM