EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
SON YAZILAR
BASINDAN YAZILAR
Bedelli’de Tazminat Var Mı? / Resul Kurt - MuhasebeTR

Bedelli’de Tazminat Var Mı? / Resul Kurt

Bir süredir gündemde olan ve gençlerin heyecanla beklediği bedelli askerlik niayet TBMM’de görüşülerek yasalaştı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandığında da yürürlüğe girecek.

Bedelli askerlikten, son dakika değişikliğiyle 1 Ocak 1994 tarihi de dahil, bu tarihten önce doğup, 15 bin TL ödeyen ve 21 gün temel askerlik eğitimi alanlar yararlanabilecek. Bedelli askerlikten yararlanmak isteyen yükümlüler; bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içinde askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvuracak.

Gurbetçiler için de farklı bir düzenleme var. Yurt dışında yaşayanlar en az 3 yıl süreyle yabancı ülkelerde bulunmak şartıyla, 2 bin euro ödemeleri ve Milli Savunma Bakanlığı'nca verilecek uzaktan eğitimi almaları halinde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

1475 sayılı Yasa'nın 14. maddesinin üçüncü fıkrasına göre; İşçi, muvazzaf askerlik hizmeti sebebiyle iş sözleşmesini feshetmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanmaktadır.

Bedelli askerlikte önemli düzenlemelerden birisini de bedelli askerlik yapanların temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları iş yeri, kurum ve kuruluşlar tarafından aylıksız veya ücretsiz izinli olarak sayılmaları oluşturuyor.

Buna göre, yaklaşık 400 bin kişinin faydalanmasının beklendiği bedelli askerliğe başvuranlar için 21 günlük temel eğitim süresinde işyerleri tarafından işten çıkış işlemi yapılmayacak. Böylece 21 günlük askerlik sonrasında işsiz kalma riski olmayacak. Ancak, öte yandan da çalışan açısından da bedelli askerlik nedeniyle kıdem tazminatı alınamayacak.

Ücretsiz izin döneminde ayrıca herhangi bir SGK sigorta primi yatırılmayacağı gibi, işyerinden bir ücrette alınmayacak.

*******

Son şekliyle tüm vergi kanunları

Ülkemizde çok sık değişiklik ve yeni düzenleme yapılan alanlardan birisi de vergi mevzuatıdır. Yasal risk ve cezalar göz önüne alındığında konu ile ilgilenen herkesin güncel mevzuatı takip etmesi gerektiği açıktır. Ancak, neredeyse her yıl onlarca vergi kanununda değişiklik yapılması da güncel kanunların takibini zorlaştırmaktadır.

Son dönemde vergi mevzuatında 7143 ve 7103 sayılı kanunlar başta olmak üzere bir çok yasayla vergi mevzuatında önemli değişiklikler yapıldı.

Vergi uygulamaları konusundaki çalışmalarından dolayı birçok okurun yakından tanıdığı Eski Baş Hesap Uzmanı (Yeminli Mali Müşavir) Musa Örmeci; 7143 Sayılı Yasa'ya göre son şekliyle “Tüm Vergi Kanunları” isimli kitabının 12. baskısını yayınladı.

Her yönüyle doğru, kapsamlı, güvenilir, pratik ve kullanışlı bir elaltı kitabı olan bu eserde, geçerli bulunan hadler, oranlar, tutarlar ve vergi tarifeleri, ilgili maddelerde yerlerine işlenmiş ve son beş yılda uygulananlar da toplu olarak ayrıca gösterilmiştir.

Kitapta, vergi kanunlarında değişiklik yapan kanunlar aynen verilmek yerine değişiklik yapan kanunun her maddesinden, değiştirdiği kanun maddelerine yollamada bulunularak bir yandan değiştirilen ya da getirilen hükümlerin takibi sağlanmış, diğer yandan hükümlerin kitapta mükerrer olarak yer alması önlenmiştir. Böylece kitabın pratikliği sağlanmıştır.

Özellikle yeminli mali müşavirler, serbest muhasebeci mali müşavirler, serbest muhasebeciler, muhasebe müdürleri, personel müdürleri, öğretim üyeleri, öğrenciler, avukatlar ve konuya ilgi duyan diğer tüm kullanıcılara tavsiye ettiğimiz bu kitapta, 100’den fazla vergi kanununun en son şeklini bulabileceksiniz. Kitapta ayrıca, kanun maddeleriyle ilgili tüm genel tebliğler, Bakanlar Kurulu Kararları, tüzük ve yönetmelikler, değişiklikler ile değişiklilerin tek tek yürürlük ve geçerlilik tarihleri, yürürlükteki vergi ve stopaj oranları, kanun maddelerinin zaman aşımı süresi içindeki değişmeden önceki şekli gibi son derece güncel ve önemli bilgilere kolayca ulaşabileceksiniz.

Eski Baş Hesap Uzmanı YMM Musa Örmeci tarafından büyük bir titizlik ve özveriyle hazırlanan ve 1072 sayfadan oluşan “Tüm Vergi Kanunları” kitabından edinmek isteyenler yayınevlerinden bizzat edinebilecekleri gibi, “Göztepe Mah. Hisar Evleri Çamlı Sok. G2 Blok No:7/B (D. 4) Beykoz/İstanbul” adresinden veya 0216-4658718 nolu telefondan bilgi alabilir veya istemde de bulunabilirler.

(Dünya Gazetesi | 27.07.2018)

GÜNDEM