BASINDAN YAZILAR
Kıdem Tazminatını Da Artırmanın Yolları Var! / Okan Güray Bülbül | Muhasebe TR

Kıdem Tazminatını Da Artırmanın Yolları Var! / Okan Güray Bülbül

Çalışma hayatında kıdem tazminatını artırmanın da bazı yolları var. Eğer yol, yemek, yakacak gibi yardımlar düzenli yapılıyorsa, tazminat hesabına eklenir. Hatta ‘Ramazan Kolisi’ bile tazminatı yükseltmeye yeter...

Kıdem tazminatı, uzunca bir süre aynı işverene bağlı olarak çalışan işçinin sadakatinin ve o işyerindeki yıpranmasının karşılığı olarak ödenir. Fakat iş mahkemelerini en çok meşgul eden konu da kıdem tazminatıdır. Kıdem tazminatında pek çok konuda işçi ve işveren anlaşamaz ve konu yargıya taşınır. İşçiler bazı noktalara dikkat ederlerse tazminat miktarını yükseltebilirler. İşte püf noktaları:

DEVAMLI VE KESİN OLMALI

Kıdem tazminatının hesabında bazı ödemeler dikkate alınır, bazı ödemeler ise dikkate alınmaz. Buradaki genel kriterler şunlardır:

- Ödemelerin devamlılık arz etmesi,

- Ödemelerin kesinlik arz etmesi,

- Ödemelerin işin gereği olarak, işyerinde kullanılmak üzere verilmemiş olması. Bu ödemeler çıplak ücrete eklenerek kıdem tazminatına esas ücret olarak değerlendirilir.

TELİF VE YARDIM ÖNEMLİ

İşveren, her yıl düzenli olarak Ramazan kolisi veriyorsa; bu bile kıdem tazminatına esas ücrete dahil edilir. Aynı şekilde düzenli olarak ödenen primler, teşvik primleri gibi ödemeler de işçilerin kıdem tazminatı miktarını artırır. Düzenli bir şekilde yani yılda veya ayda bir kez ödenen telif ödemeleri de kıdem tazminatı hesabında dikkate alınır.

Sık ‘fazla mesai’ riskli

Düzenli fazla mesai ödenen çalışanların kıdem tazminatı da düşük olur. Yargıtay bu tip durumlarda fazla mesailerin kıdem tazminatına esas ücrete dahil edilmeyeceği yönünde karar veriyor. Bu yöndeki kararlar nedeniyle çalışanlar mağduriyet yaşamaktalar.

Bordroyu kontrol edin

Örneğin işveren çalışana maaşının 2 bin TL olduğunu söyler fakat bordroda 1800 TL maaş olarak, 200 TL ise fazla mesai olarak öderse bu durumda işçinin kıdem tazminatı 1800 TL’nin brütü üzerinden hesaplanır. Bu nedenle işçiler bordrolarını düzenli olarak kontrol etmeli.

Rakamı artıran ödemeler

- Yemek yardımı,

- Kasa tazminatı,

- Gıda yardımı,

- Yakacak yardımı,

- Eğitim yardımı,

- Konut yardımı,

- Giyecek yardımı,

- Erzak yardımı,

- Sosyal yardım niteliğindeki ayakkabı ya da bedeli,

- Unvan tazminatı,

- Aile yardımı,

- Çocuk zammı,

- Temettü,

- Havlu ve sabun yardımı,

- Taşıt yardımı,

- Yıpranma tazminatı,

- Kalifiye-Nitelik zammı,

- Sağlık yardımı,

- Mali sorumluluk tazminatı,

- Bayram harçlığı,

- Lojman tahsisi,

- Aydınlatma, yakıt, su bedeli,

- Teşvik primi,

- Devamlı ödenen primler kıdem tazminatı hesabına dahil edilir.

10 yıllık işçiye 47 bin 320 lira

Kıdem tazminatı işçinin ücreti ne kadar yüksek olursa olsun en fazla o dönem için belirlenen tavan kadar ödenebilir. 1 Temmuz 2017 ila 31 Aralık 2017 arasında kıdem tazminatı tavanı 4732 TL olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla işçiler bu rakamın üzerinde kıdem tazminatı alamazlar. 10 yıllık kıdemi olan bir işçi en fazla 47 bin 320 TL kıdem tazminatı alabilir.

(Akşam Gazetesi | 14.11.2017)

GÜNDEM