BASINDAN YAZILAR
Çalışanlar, Emekliler ve Engelliler! Söz Sizde! / Mustafa İşcan | Muhasebe TR

Çalışanlar, Emekliler ve Engelliler! Söz Sizde! / Mustafa İşcan

 Değerli okurlar, bugün sizlere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın başlatmış olduğu “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” halinden bahsedeceğim.

Hafta sonu Konya’da Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve bürokratları, pilot il Konya’da başlatılan ve sonrasında tüm illerimizi kapsayacak “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” başlattıklarını duyurdular. Peki, nedir bu çalışma hayatında milli seferberlik olayı? Sayın bakanın açıklamalarına göre, bakanlığın bürokratları haftanın belirli günleri asgari ücretlinin, emeklinin, engellilerin, çalışanların ve esnafın evlerine konuk olarak gidecek ve bire bir ağızdan sorunları dertleri öğrenecekler. Güzel bir uygulama gerçekten, bugüne kadar yapılmayan bir şey sorunların yerinde görülmesi ve böyle bir uygulamayı başlattığı için de Sayın Bakan Mehmet Müezzinoğlu beye şimdiden tüm çalışanlar, emekliler ve engelliler adına teşekkür ediyorum. Tespit edilen sorunların da bir basın toplantısı ile açıklanması ve çözülmüş olanları da burada köşemizde yazmak isterim.
 
EN ÇOK GELEN SORU VE SORUNLARINIZI HATIRLAMAYA NE DERSİNİZ?
1- Emeklilikte yaşa takılanların emekliliklerinin çözümlenmesi.
 
2- Taşeron çalışanlara seçim dönemi verilen sözün tutularak Kadro haklarının verilmesi.
 
3- Stajyerlik sürelerinin borçlanılması. 
 
4- Kadınların sigortalı olmadan önceki doğumlarına erkelerdeki gibi sigortalı olmadan önce yapmış oldukları askerlik borçlanması gibi borçlanma hakkı verilmesi.
 
5- Genel Sağlık Sigortasında daha önceki yıllarda zamanında tebliğ edilemediğinden 1 sefere mahsus tüm borçların silinmesi.
 
6- Her ne kadar 1982 ile 2000 yılları arası ismi zorunlu bağkur olsa da çeşitli nedenlerle kuruma kayıt olmayanlara verilecek o yıllara ait kayıt hakları.
 
7- 2000 yılından sonra emekli olanlara intibak hakkı verilmesi ve emekli maaş hesaplama sisteminin tekrar gözden geçirilerek vatandaş taraflı iyileştirilmesi.
 
8- Emekli aylıklarına refah payı adı altında bir sefere mahsus 300 TL zam verilmesi.
 
9- Engellilerden 01.10.2008 öncesi sigortalı çalışanlardan Vergi İndirim belgesi İstenilmemesi. Hastanelerden almış oldukları raporların geçerli sayılması 
 
10- 30.09.2008 ve öncesi işe giren ile 01.10.2008 ve sonrası işe giren engellilerin Emeklilikte yıl ve gün şartlarının düzenlenmesi. 
Yukarıda bir bölümünü saydığımız soru ve sorunların ayağınıza gelen SGK bürokratlarına diğer sorunlarınızla birlikte belirtip çözüm için ısrarcı olmanız menfaatiniz icabıdır. Bu fırsatı kaçırmayın derim.
 
ÇALIŞANLARIN, EMEKLİLERİN VE ENGELLİLERİN SORUNLARIZ
Biz sosyal güvenlik yazarlarına bazen mektupla, bazen mail yolu ile bazen de caddelerde görüp durdurarak sorunlarınızı iletip çözüm için gündeme getirmemizi ve o konuya çözüm gelene dek birkaç sefer yazmamızı istiyorsunuz. Çalışma Bakanlığı’nın başlatmış olduğu “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” ile ilk olarak Konya’da yaşayan emekliler, çalışanlar ve engelliler sıkıntılarınızı ve sorunlarınızı ayağınıza gelen bürokratlara da iletmeniz çözümün kolaylaşmasını sağlar inşallah.
 
ASKERLİK ÖDEMESİ 1 YIL ERKEN EMEKLİ EDER
ÖMER GÜNGÖR 
1974 doğumluyum. 05.10.1998 tarihinde sigorta girişim var. 2850 günüm var, askerliğimi ödemedim. Ödersem ne gibi faydası olur emekliliğime? Nasıl ve ne zaman emekli olabilirim, ne yapmam gerekir?
 
Ömer bey, 05.10.1998 sigorta başlangıcınız ile 25 yıl 57 yaş 5900 gün ile emekli olabilirsiniz. Ancak 17 ay askerlik sürenizden borçlanıp öderseniz 56 yaş 5825 günle emekli olursunuz.
***
YAŞ VE YILINIZ TAMAM, GÜNÜNÜZ EKSİK 
MUSTAFA BEKTAŞ 
Doğum tarihim 1 Şubat 1966. İşe başlangıç tarihim ise 1988’in 5. ayının 1’i. Askerlikten sonra işe başladım, askerliğimi yatırdım. 5160 günüm SSK var. Kaç günle ne zaman emekli olabilirim? 
 
Mustafa bey, 01.05.1988 sigorta başlangıcınız ile 25 yıl 50 yaş 5375 gün şartlarını tamamladığınızda emeklilik dilekçesi verebilirsiniz. Ancak siz askerlik borçlanması yapıp yatırdığınız için emeklilik şartlarınız 49 yaş 5300 gündür. Sizin 25 yıl ve yaş probleminiz yoktur, sadece gününüz 5300’e tamamlandığında emeklilik dilekçesini verebilirsiniz.
***
4-A’DAN EMEKLİ OLMAK 
HÜSEYİN ÇALLI
05.03.1971 doğumluyum. İşe giriş tarihim 18.08.1989. Bu tarihten beri işe devam etmekteyim. Ne zaman emekli olurum? Askerlik borçlanması yaparsam erken emekliliğe faydası olur mu?
 
Hüseyin bey, 18.08.1989 sigorta başlangıcınız ile 25 yıl 51 yaş 5450 gün le 05.03.2022 tarihinde 4-a’dan (SSK) emekli olursunuz. Sigortalı olduktan sonra askerliğinizi yaptığınızdan askerlik borçlanması gün eksiğinize faydası olur, emeklilik tarihinizi öne almaz.
***
58 YAŞINDA EMEKLİ OLURSUNUZ.
YUSUF ÖZDEMİR
Sigorta girişim 01.01.1999, prim başlangıcı 08.01.2004, prim gün sayısı 4000 civarı. Ne zaman kaç yaşında emekli olurum?  
 
Yusuf bey, doğum tarihinizi belirtmediğinizden net tarih veremiyorum, ancak 01.01.1999 sigorta başlangıcınız ile 25 yıl 5975 gün ile 58 yaşınızda emekli olabilirsiniz.   
***
 
ASTIM VE KOAH HASTALIĞI İLE MALULEN EMEKLİLİK
YUNUS EMRE BERBEREOĞLU
Babam 17 yıllık esnaf Bağ-Kur’u yatırmış, 6200 gün prim ödemiş. Malulen emeklilik başvurusu yaptık, ret geldi. Babam astım hastası, sosyal güvenliğe müracaat ettik ve 28. maddeyi önerdiler. Astım ve KOAH hastaları için yasa çıkmıştı. Emekli için neden çıktı o zaman?
 
Yunus bey, öncelikle babanıza rabbim şifa versin. Sorunuza gelince; geçmiş yıllarda sizin de belirtmiş olduğunuz gibi bazı hastalıkların malulen emeklilik kapsamına aldıklarını SGK belirtmişti, ancak emekli olmak için sağlık kurulunun hastalığın %60 ve üzeri oranda olduğunu belirtmesi gerekir, ki SGK da emekli yapsın. Size önerim yüksek sağlık kurulunda görüşülsün diye itirazınızı SGK’ya yapmanız ve sonuç değişmez ise bu sefer Bağ-Kur’dan %40 ve üzeri raporla emeklilik müracaatı yapmanız.
 

(Milligazete.com | 11.01.2017)

GÜNDEM