RSS | Sitene Ekle | Giriş Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Asgari Ücret 2017 | Asgari Geçim İndirimi 2017 | Vergi Affı | Reklam | Bize Ulaşın    


YMM Cevdet Akçakoca
Yatırımları Artıracak Yeni Teşvikler (2017)
(24.02.2017)

E-bültenimize kayıt olun, yeni yazılar e-posta adresinize gelsin!..   

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

Asgari Ücret 2017
Asgari Geçim İndirimi 2017
Basından Yazılar
E-Kitaplar
İstirahatli / Raporlu İşçinin Bildirimi
Fazla Mesai Ücreti Hesaplama
Doğum Yardımı
Pratik Bilgiler
Güncel Mevzuat
Soru-Cevap
Tek Düzen Hesap
    Planı
Vergi Takvimi 2016
Yazarlarımız

 SON YAZILAR
  Girişiniz Sorun Değil Önemli Olan Hizmet Süresinin Bildirilip Bildirilmediği

  Gurbetçiler Yalan Haberlerle Aldatılıyor

  Yeni Talimatla Bankalar Promosyonu Artırabilir

  Eski Devlet Memuru Alt Sınır Aylığı Korumasıyla 1.750 TL. Az Maaş Bağlanmaz

  GMSİ Beyannamesinde Yanlışlıkla Götürü Gider Usulü Seçildikten Sonra Düzeltme Beyannamesi İle Gerçek Gider Usulü Seçilebilir Mi ?

  Sicil Alınmasına Rağmen Çalışma Bildirilmemişse Başlangıç Sayılmaz

  Babaya Yarım Gün İzin

  Kobi Birleşmelerine Vergi Desteği

  KHK-687 ile Özel Sektör İşverenlerine SGK ve Vergi Desteğinde İşe Alınan Kişilerin İşe Alındıkları Tarihten Önceki Üç Aya ilişkin SGK APHB ve Muhtasar Beyannamelerinde Kayıtlı Sigortalılar Dışında Olmaları Durum Belirsizliği

  Yatırımları Artıracak Yeni Teşvikler (2017)

  Vergi ve SGK Taksitlendirmesi İle İlgili 2017/1 Sayılı İç Genelge İle Büyük Olanak

  Vergiye Uyumlu Dürüst Mükellefe Vergi İndirimi

  Muhasebe İhaleye Çıktı!

  Doğum Borçlanmasıyla Kazanılan Günler Son 1260 Gün Hesabına Girmez


BASINDAN YAZILAR
İntibak Zammı Ocak'ta Hesapta » Muhasebe TR


 Yaklaşık 2 milyon emeklinin intibak zammı için geri sayım başladı 322 liraya varan zam, Ocak'ta maaşla birlikte hesaplara yatacak

Emekliler na kilitlendi. Yaklaşık 2 milyonnin intibak zammına kısa bir süre kaldı. 322 liraya varan intibak zammı, 2013'ün Ocak ayında maaşlara yansıtılacak. Emekliler, intibak zammını bu tarihten itibaren her ay alacak. Ne kadar intibak zammı alacaklarını TAKVİM'in yayınladığı tablolar sayesinde şimdiden öğrenebilen emekliler, diğer sorularını da telefonla iletiyor. 

TAKVİM'e soru yağıyor. İşte bu sorulardan bazıları ve yanıtları: 

2000 yılında SSK'dan emekli oldum. Ancak başvurumu Aralık 1999'da yapmıştım. Bana da intibak zammı var mı? Hangi SSK emeklileri kapsamda? Osman A.

İntibak zammını 2000 yılından önce emekli olmuş ya da emeklilik başvurusunda bulunmuş tüm SSK'lılar alacak.1.9 milyonu aşkın kişi bu kapsamda yer alıyor. Bunların arasında yurt dışından gelip borçlananlar, malulen emekli olanlar, süper emekliler de var. Siz emeklilik başvurunuzu 1999'da yapmış olduğunuz için zamdan yararlanıyorsunuz. 

Bağ-Kur'dan 2000 yılından önce emekli oldum. İntibak zammı alır mıyım? Nurettin K. 

Yapılacak intibak zammından toplam 12 bin Bağ-Kur'lu yararlanacak. 1 Mart 2002 ile 30 Mayıs 2002 tarihleri arasında emeklilik dilekçesi veren ve emekli aylığı bağlanan Bağ-Kur'lular intibak zammı alacak. Sizin durumunuz bu şarta uymadığı için intibak zammı alamıyorsunuz. 

Memur emeklisine de intibak zammı var mı? Bize ne kadar zam yapılacak? Rafet M. İntibak

zammının kapsamında memur emeklileri yer almıyor. Memur emeklilerine, 2013 yılının Ocak ayında toplu sözleşme çerçevesinde yüzde 3 zam yapılacak. Ayrıca bu zamma ek olarak enflasyon farkı verilmesi de gündemde. Toplu sözleşmede, 6 aylık zammın enflasyonun altında kaldığı durumlarda 'aradaki fark kadar ilave zam yapılacağı' hüküm altına alınmıştı. 2012 yılının ikinci yarısında enflasyonun yüzde 5.3 olacağı öngörülüyor. Bu gerçekleşirse, Temmuz 2012'de yüzde 4 zam alan memur emeklileri, Ocak 2013'te yüzde 3'lük zamma ek olarak yüzde 1.3 enflasyon farkı alacak. 

İntibak zammı dışında ayrıca bir maaş artışı var mı? Sefer Ç.

İntibak kapsamında bulunan yaklaşık 2 milyon emekliye, Ocak 2013'te çifte zam var. Bu emekliler intibak artışına ek olarak, Ocak'ta tüm SSK ve Bağ- Kur emeklilerine yapılacak zamdan da yararlanacak. Bu zammın, bir önceki 6 aylık enflasyon tahminine göre yüzde 5.32 olması öngörülüyor. Eğer enflasyon beklentileri aşarsa, bu da maaşlara yansıyacak.

Malulen emekli de intibak zammı alacak

Malulen emekliyim. SSK'dan 1991'te emekli oldum. İntibak zammı bana da var mı? Murat T. 

SSK
'dan malulen emekli olanlar da, eğer emeklilik tarihleri 2000 yılından önce ise intibak zammı kapsamında bulunuyor. Sizin durumunuz da buna uyuyor. Ocak 2013'te yapılacak intibak zammından siz de yararlanabileceksiniz. 

Annem, babamın maaşını alıyor. Babam SSK'dan 1999'da emekli oldu. Vefat ettikten sonra maaşı anneme bağlandı. İntibak zammını annem de alır mı? Tahir S. 

2000 
yılından önce emekli olan veya emeklilik başvurusunda bulunan vefat etmiş SSK'lıların yakınları ile 1 Mart 2002- 30 Mayıs 2002 tarihleri arasında emekli olan veya başvuruda bulunan vefat etmiş Bağ- Kur'luların yakınları da intibaktan faydalanabiliyor. Anneniz intibak zammı kapsamında.

TABLOLAR DEVAM EDECEK
Emekliler
, intibak zammını TAKVİM'in hazırladığı tablolardan öğreniyor. Bugüne kadar üst göstergeden, 3 bin 600, 5 bin, 7 bin 400 ve 9 bin prim günlerinden emekli olanların intibak zammı tablolarını gazetemizde yayınladık. Ancak kaçıran okurlarımız için bu tablolara sayfalarımızda yeniden yer veriyoruz. Gazetemizi günü gününe takip ederek, siz de yeni yılda alacağınız intibak zammınızı öğrenebilirsiniz.

PRİM GÜNÜNE DİKKAT!
Emekli okurlarımızdan tablolarla ilgili pek çok soru alıyoruz. İntibak zammını öğrenmek isteyen emeklilerin, kendi prim gününe uygun tablolara bakması gerekiyor. Yayınladığımız tabloların başlığında, hangi prim gününe ait olduğu yer alıyor. Doğru prim günü tablosuna bakmanız önemli. Kendi prim gününüze ait tablolara bakarak,derece, kademe ve göstergenize göre alacağınız intibak zammını görebilirsiniz. Emeklilerimiz, intibak zamlarını uzmanlarımızın hazırladığı tablolardan öğrenebiliyor. Telefon açarak intibak zammını öğrenmek mümkün olmuyor.

YENİ GÖSTERGE RAKAMINIZI ÖĞRENİN
Yayınladığımız tablolardan intibak zammını öğrenmek isteyen emeklilerin elinde, prim günü, gösterge, derece ve kademe bilgilerinin olması gerekiyor. Emekliler, bu bilgilere, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müdürlüklerinden ulaşabiliyor. Ayrıca e-devlet şifresiyle internetten bu bilgiler edinilebiliyor. Pek çok emekliden göstergelerini tabloda bulamadıkları yönünde telefon alıyoruz. Eğer göstergeniz düşük kalmışsa güncellenmiştir. Tablodan zammınıza bakabilmek için yeni gösterge rakamınızı öğrenmelisiniz. Bu bilgiye de SGK müdürlüklerinden ve internetten ulaşabiliyorsunuz.

Takvim Gazetesi | 03.12.2012

MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYIN