RSS | Sitene Ekle | Giriş Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Asgari Ücret 2016 | Asgari Geçim İndirimi 2016 | Vergi Affı | Reklam | Bize Ulaşın    


YMM Zekeriya Aslan
Şirket Ana Sözleşmelerinin Noter Tasdiği Şartı Mı?
(12.08.2016)

E-bültenimize kayıt olun, yeni yazılar e-posta adresinize gelsin!..   

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

Asgari Ücret 2016
Asgari Geçim İndirimi 2016
Basından Yazılar
E-Kitaplar
İstirahatli / Raporlu İşçinin Bildirimi
Fazla Mesai Ücreti Hesaplama
Doğum Yardımı
Pratik Bilgiler
Güncel Mevzuat
Soru-Cevap
Tek Düzen Hesap
    Planı
Vergi Takvimi 2016
Yazarlarımız

 SON YAZILAR
  5510 Sayılı Yasanın Ek 6. Maddesi Kapsamında Sanatçıların İşe Giriş, Çalışma Süreci ve İşten Çıkış Uygulamaları

  Şirket Ana Sözleşmelerinin Noter Tasdiği Şartı Mı?

  4691 Sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde Üretilen Yazılımların Vergilendirilmesi

  Stajyere Destek Devletten!

  Kimlere Bakıcı Desteği Verilecek?

  KDV Istırabı (2)

  Gerçek Kişi Mükelleflerin İşi Bırakması-Vergi Dairesince Mükellefiyetin Re’sen Terkini

  Muhtelif Müşteriler” İbareli Tek Bir Sevk İrsaliyesi Düzenlenerek Gönderilen Mallar İçin E-Fatura Uygulaması

  Karşılaştırmalı Örneklerle Alkol ve Sigarada ÖTV Artışı

  Resen İşi Terk Yapılan Mükelleflerin Mali Tablolarında Gözüken Stok, Demirbaş ve Taşıt Hesabı İle İlgili Cezalı Tarhiyat Yapılmaktadır

  Şirket Kuruluşlarında Yeni Dönem!

  Damga Vergisi Kanunu İle Bazı Kanun ve KHK Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı

  Genel Sağlık Sigortasında Af Devam Ediyor

  Yeni Vergi Düzenlemeleri (2)


BASINDAN YAZILAR
Yeni Kıdem Tazminatı Yasası Çıkarsa Eski Kıdem Tazminatı Haklarına Ne Olacak? / Şevket Tezel » Muhasebe TR


 Kıdem tazminatı fonuna ilişkin yasa taslağı ara ara gündeme gelir. Bu günlerde de bunlardan birini yaşıyoruz. Zira ortada yine bir taslak var ve 11 milyon çalışan da her gündeme gelişinde olduğu gibi hop oturup hop kalkıyor. Yasanın bu haliyle yürürlüğe girmesiyle yasanın yürürlük tarihinden sonraki süreç için zarar eden de olacak kârlı çıkan da olacak.

Esas itibariyle bu taslak da genel hatlarıyla çalışanlar için bir hak kaybı içermekte. Zira yasadan sonra birim zaman dilimi başına alınacak tazminatın oranı yarının bile altına düşecek. Yılda 1 ay hesabıyla ödenen kıdem tazminatının yerine ayda yüzde 4’ten yılda 0,48 ay hesabıyla ödenecek kıdem tazminatında bir de havuzda biriken nemadan kesilecek stopaj da düşünüldüğünde kayıp yarıdan da fazla oluyor.

İşverene kıdem tazminatı konusunda bir destek de işsizlik sigortasından. Zira işverene yüzde 4 kıdem tazminatı fon primi yükümlülüğü getirilirken bu primin yüzde 1,5 kadarını işsizlik sigortası işveren payının bu kadar azaltılmasıyla finanse etmiş olacak.

Yüksek ücretli çalışanların kıdem tazminatı kâbusu olan kıdem tazminatı tavanı da kaldırılmış değil, halen 3033,98 TL olarak uygulanan rakamın TÜFE artışıyla uygulanmaya devam edilmesi öngörülüyor. Açıklanan TÜFE’nin hiçbir zaman memur maaş zammının üstüne çıkmayacağı da göz önüne alındığında burada da bir kayıp söz konusu.

Madalyonun diğer yüzü ise Devlet mekanizmasını işletenlerin bugüne kadar çözüm bulamadığı taşeronlaşma, kaç-göç işverenler nedeniyle tazminatını alamayan kitlenin ise artık sorunsuz olarak tazminata kavuşacak olmaları. Çalışmalarına rağmen bugüne kadar tazminat alamamalarının sorumlusu kendileri olmamalarına rağmen, sulandırılarak azaltılmış bu tazminat tablosu bile onları sevindirecek.

İşveren işçi bağı zayıflayacak, zira beğenmediği işçiyi işten çıkaran işveren o an tazminat ödemek zorunda kalmayacağı gibi daha fazla kazanacağı iş teklifi alan işçi istifa etse bile tazminat kaybına uğramayacak. Keza KPSS’yi kazanarak devlette iş bulan işçi de, eşi başka şehre tayin olduğu için işten ayrılmak zorunda kalan da, doğum yapıp birkaç yıl çocuğuna bakmak isteyen işçi de tazminatını yakmış olmayacak. Yakmış olmayacak ama zaten tazminat da şimdikine nazaran kuşa dönecek.

Tazminat hakkının muhatabı kurumsallaşmış işyerleri ile kamu kuruluşları olan işçiler için kayıp muhakkak. Ama bu kayıp geçmişi değil kanunun yasalaşmasından sonraki süreyi ilgilendiriyor.

Hem gazetecilerin hem gemi adamlarının hem de 4857 sayılı İş Kanununa tabi çalışanların tazminatlarını yeniden düzenleyen taslak yürürlük tarihinden önce iş sözleşmesi ile çalışanların kıdem tazminatlarına ilişkin hususlarda mülga 1475 sayılı İş Kanunun 14'üncü maddesi, 854 sayılı Kanunun 20'nci maddesi veya 5953 sayılı Kanunun 6'ncı maddesi hükümlerinin geçerli olduğunu vurgulayarak geçmişe ilişkin bir hak kaybını hedeflemiyor. Yani taslak giderek yasalaşsa bile yasalaştığı tarihten önceki hak edilmiş kıdem tazminatları yine eski yöntemlerle alınmaya devam edilebilecek.

Bu bakımdan “Kıdem tazminatı yasası çıkıyormuş, tazminat hakkım elinden alınacaksa hemen emekli olayım da tazminatım yanmasın” düşüncesine, yani paniğe kapılmaya gerek bulunmuyor.

Vakıa eski kıdem tazminatı haklarını fona devretmek işçi ve işverenin anlaşmasıyla mümkün olabilecek, ancak bu yöntem ikisinin de yararına olmayacağından tercih edilmesi beklenmiyor.

Son tahlilde bu tasarıyı kamuoyuna “Ev alan işçiye kıdem tazminatının yarısı verilecek” şeklinde yansıtmanın saflık değilse eğer, millete saygısızlık, dahası alay etmek olarak algılandığını da belirtmeliyim.


Soru: 2003 yılında master/doktora yapmak üzere Amerika'ya geldim. 2003-2011 yılları arasında araştırma görevlisi, 2011-212 yıllarında araştırmacı olarak çalıştım. Şu anda Türkiye'ye kesin dönüş düşünüyorum. Bu sürelerimi saydırma imkânım var mıdır ve ne yapmam gerekir? E.Y.

Cevap: ABD'deki bu sürelerinizi yurtdışı borçlanması suretiyle Türkiye'de çalışılmış gibi değerlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken başvuruda bulunmak ve sonucunda çıkacak bedeli 3 ay içinde ödemenizdir. İstediğiniz emekli aylığı miktarına göre borçlanmanızı yüksek veya düşük miktardan (Günlüğünü 10,03 TL ila 65,20 TL arasında seçeceğiniz bir rakamdan) ödeyebilirsiniz. Benim önerim emekli aylığı hesaplamasını bilen bir uzmandan yardım almanızdır.

Alitezel.com | 12.07.2012

MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYIN